A to aj spätne, keďže register sa mal spustiť naplnený historickými dátami rokov 2009 až 2011. Po štyroch rokoch sú ale stále účtovníctvo a zisky niektorých firiem pre verejnosť tajomstvom.
Nie zriedka sa nezverejnené účtovné dokumenty vyskytujú pri firmách spájaných s neoprávnenými nárokmi na vratky DPH od štátu. A často ide o roky 2011 a 2012. Práve vtedy došlo ku kolapsu daňového systému. Pritom podľa zákona, nezverejnenie závierky dva roky po sebe je dokonca dôvodom na výmaz spoločnosti.
Špekulantom, ktorí úmyselne túto povinnosť obchádzajú, nahráva laxný prístup úradníkov. Vyhovárajú sa na nedostatočnú techniku alebo ústretový prístup.
Firmy s nitkami na politiku
Nezverejnené účtovníctvo sa týka pritom aj firiem s prepojením na najvyššiu politiku. Napríklad eseročka Fulkrum, ktorá sa pôvodne volala Real Forum Invest a developovala komplex Bonaparte, kde býva v nájme premiér Robert Fico a exminister Ján Počiatek tam vlastní byt, odovzdala závierku naposledy za rok 2012. A predtým za roky 2010 a 2009. Do roku 2013 v nej pôsobil Ladislav Bašternák. J. Počiatek pritom v rokoch 2006 až 2010 šéfoval rezortu financií, ktoré má na starosti práve dane a účtovníctvo.
Alebo eseročka Equity, ktorá je v likvidácii od vlaňajška a dobrovoľne bola vymazaná tento rok v marci. Spoluzakladal ju minister Robert Kaliňák spolu so svojím susedom, kamarátom a biznis partnerom Marekom Turčanom a ďalšími právnikmi, s ktorými sa pozná ešte zo svojich právnických začiatkov. Firma má prvýkrát zverejnené výkazy za rok 2014.
Vymazáva súd
Ako upriamuje pozornosť Peter Bubla, hovorca Ministerstva spravodlivosti, Obchodný zákonník ustanovuje, že „súd na návrh štátneho orgánu, na návrh osoby, ktorá osvedčí právny záujem, alebo aj z vlastného podnetu“ zruší spoločnosť okrem iného aj vtedy, ak tá neuloží do zbierky listín svoju účtovnú závierku najmenej dva roky po sebe. V koľkých prípadoch tak súdy doteraz urobili, sa ale zistiť nedá.
„Štatistiku výmazu obchodných spoločností podľa právneho dôvodu výmazu nevedieme a technické a programové prostriedky schválené ministerstvom spravodlivosti, ktoré tunajší súd v súlade s platnou právnou úpravou využíva, nám vytvorenie vami požadovaného výstupu neumožňujú,“ odpovedal hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak na otázku TREND.sk, koľko firiem za nezverejnené závierky vymazali.
Podnety na výmaz sa nehromadia ani od „štátneho orgánu“, ktorým sú daňové úrady zastrešené Finančnou správou. Práve tie zbierajú účtovné dokumenty od podnikateľov.
„Od 1. januára 2015 formálnu kontrolu správnosti údajov vykonávajú daňové úrady pre písomnú podobu a Finančné riaditeľstvo Slovenskej republiky pre elektronickú podobu. Podania zasielané do registra účtovných závierok, hlavne za zdaňovacie obdobia rokov 2013 a 2014, obsahovali významné množstvo chýb, na opravu ktorých bolo potrebné účtovné jednotky vyzvať, účtovné závierky s chybami neboli zverejnené. Účtovná závierka podľa platnej legislatívy nie je súčasťou daňového priznania,“ argumentuje Patrícia Macíková, hovorkyňa Finančnej správy.
Nie všetci sú ochotní
Dodala ale tiež, že „v mnohých prípadoch“ po výzve daňového úradu podnikatelia dáta opravili. No „viaceré daňové subjekty“ na výzvu nereagovali. Vlani daniari vyriešili necelých 15-tisíc chybných závierok. Akého obdobia sa hlavne týkali, už správa nespresnila.
P. Macíková ale dodala, že primárne sa Finančná správa zameriava na vysporiadane chybných údajov a „následne na prípadné sankcionovanie“.
Viac o ziskoch a podnikaní súčasných ministrov a ďalších špičiek Smeru čítajte v najnovšom TRENDE 21/2017