Bývalá vláda schválila pred dvoma rokmi zákon o podávaní cenových návrhov obchodných spoločností, ktorý umožnil štátu cez valné zhromaždenie zasahovať do cenotvorby Slovenského plynárenského priemyslu (SPP). Vláda Roberta Fica si chcela takýmto spôsobom kompenzovať stratu manažérskych právomocí vo firme a tiež zabezpečiť, aby mohla aj mimo Úradu pre reguláciu sieťových odvetví ovplyvňovať politicky citlivé ceny plynu pre domácnosti. Najneskôr od budúceho roka by mal byť tento zákon minulosťou. Podľa Róberta Mervu z komunikačného oddelenia ministerstva hospodárstva je zákon zlý a deformuje trhové prostredie. Zrušenie zákona je súčasťou snáh rezortu odpolitizovať a ďalej liberalizovať energetický sektor.

Napriek tomu, že rezort považuje zákon za zlý a deformujúci trhové prostredie, tento rok ho už využil. Zástupcovia štátu na valnom zhromaždení zablokovali návrh plynárov zvýšiť ceny plynu od jesene približne o pätinu. Podľa R. Mervu návrh plynárov nebol vyargumentovaný a podložený.

Hovorca však pripúšťa, že k úprave cien plynu pre domácnosti by mohlo dôjsť už tento rok. „SPP bude musieť predložiť relevantný návrh,“ zdôrazňuje. Podľa neho má rezort hospodárstva na základe vlastných prepočtov a analýz predstavu o tom, o koľko by plynári mohli ceny plynu zvýšiť. No nechcel ich konkretizovať.

Šéf regulačnej rady Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Jozef Holjenčík pre agentúru ČTK nedávno povedal, že ceny sa do konca roka meniť nebudú. SPP podľa neho podal už dva návrhy na zvýšenie ceny, oba úrad pre chýbajúci súhlas valného zhromaždenia firmy odmietol. ÚRSO na zmenu cien z vlastnej iniciatívy nevidí dôvod.

V súvislosti s dlhodobo zablokovaným zvyšovaním cien pre domácnosti sa spomínajú aj možné arbitráže. Firma totiž pri dodávkach plynu domácnostiam tvorí v ostatných rokoch výrazné straty. Ak sa ceny neupravia ani tento rok, môže celková strata z predaja komodity domácnostiam za posledné tri roky dosiahnuť približne 100 miliónov eur.

Foto na titulke - Flickr.com