„Podozrivé firmy nezakladajú účtovné závierky, nie je zrejmé či a koľko majú zamestnancov a viaceré majú podlžnosti na daniach. Prevádzku žiadnej z nich sme pri preverovaní nenašli a majiteľmi sú spravidla ľudia z Balkánu alebo z Grécka. Podľa zistení našich kolegov, investigatívnych novinárov z týchto krajín, pritom nejde o významných podnikateľov," uvádza sa na stránke ICJK. https://www.icjk.sk/148/Miliony-eur-z-pandemickej-pomoci-poslal-stat-schrankovym-firmam
Ako ďalej informujú, „mnohých bol dokonca problém nájsť na adresách uvedených v obchodnom registri".
„Napriek tomu dostali od Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) sumy porovnateľné s dlhé roky etablovanými spoločnosti s veľkým počtom zamestnancov," píše ICJK.
Jednou z firiem je napríklad spoločnosť SANTORY. „Podľa Finstat firma SANTORY dlží na daniach viac ako 77-tisíc eur. Kontakt na firmu nie je ani v účtovných závierkach, keďže naposledy účtovnú závierku podala v roku 2012. Vtedy ešte pod názvom EKOSLUŽ s.r.o. a s iným majiteľom. Od roku 2017 firmu vlastní grécky občan Fotios Tzourunis. Našim kolegom v Grécku sa ho nepodarilo vypátrať.“ upresnilo ICJK.
ICJK uvádza aj názvy iných podozrivých firiem ako napríklad T-R-T-T, spol. s.r.o. „Všetky podozrivé firmy vlastnia občania iných krajín EÚ. Niektoré z nich existujú už roky, no až v poslednom období sa ich jediným spoločníkom stal človek z Chorvátska či Grécka. Napríklad spoločnosť Vigos ALFA, ktorú sme neúspešne hľadali na Karpatskom námestí, zmenila majiteľa vo februári 2020. Stal sa ním Chorvát Ivan Mamić," uvádza portál.