„Chceme tieto peniaze dať slovenským poľnohospodárom bez určenia špeciálneho účelu. Chceme zaplatiť poľnohospodárom za cenné údaje, ktoré nám budú posielať. Potom je na poľnohospodároch, akým spôsobom tieto peniaze použijú,“ vysvetlil predseda vlády.

Pomoc za údaje

Prvovýrobcovia by mali štátne financie použiť na zber dát, ktoré bude ministerstvo neskôr analyzovať cez štátny podnik Plemenárske služby SR. „Budeme zbierať údaje nielen o živočíšnej výrobe, kde budeme hovoriť o produkčných, reprodukčných a ekonomických ukazovateľoch, ale určite aj o celej ekonomike podniku,“ uviedla na tlačovej besede ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná.

„Tieto údaje pomôžu ministerstvu pôdohospodárstva, Národnému poľnohospodárskemu a potravinárskemu centru k tomu, aby sme pre budúce roky vedeli nastaviť systémové opatrenia tak, aby sme takéto ad hoc situácie každý rok nezažívali,“ dodala ministerka. Pomoc na jednu dojnicu vychádza v prepočte na 260 eur.

Systémové opatrenia

„Určite to nie je veľká suma, ak to rozložíme na jednotlivé stavy zvierat, ktoré tu máme. Ale ten rozdiel, ktorý tu je medzi nákladmi, ktoré sú nevyhnutné na výrobu mlieka a tým, aká je realizačná cena, tak to ten pokles zníži,“ povedala G. Matečná. Ministerstvo už teraz pracuje na systémových opatreniach pre poľnohospodárov. „Pokiaľ nemáme dáta, nevieme do čoho a ako budeme peniaze alokovať,“ dodala šéfka agrorezortu.

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora žiadala štát o pomoc v objeme 43 miliónov eur. „Treba povedať, že je to pozitívny signál pre našich farmárov,“ povedal predseda komory Milan Semančík. Podľa neho vyčlenená suma farmárom určite pomôže. „Je treba, aby sme ich ku chovateľom dojníc dostali čo najrýchlejšie. Je treba robiť na systémových riešeniach, ktoré by nám zastabilizovali chovy dojníc,“ dodal.