Hotovostný schodok štátneho rozpočtu sa podľa informácií ministerstva financií vlani znížil o viac ako polovicu na 980 miliónov eur. Ide o najnižší deficit centrálnych vládnych inštitúcií za posledných osem rokov, odkedy do krajiny vtrhla hospodárska kríza. Nižší schodok kabinet dosiahol len v rokoch 2007 a 2008.

Plneniu rozpočtu pomohol najmä rýchly rast daňových príjmov. Tie sa medziročne zvýšili o viac ako štyri percentá – vďaka rastu ekonomiky a zamestnanosti, ale aj pre vyššiu efektivitu výberu daní. Lepšie, ako predpokladal rozpočet, sa plnila daň z príjmov firiem, ale aj dividendy zo štátnych podnikov.

Výdavky na chod štátneho aparátu boli držané na uzde a zvýšili sa len o 1,7 percenta, vyčíslilo ministerstvo. Menej sa míňalo aj na spolufinancovanie eurofondov, ktorých čerpanie pokleslo medziročne o viac ako polovicu. Rok 2015 bol totiž ovplyvnený raketovým dočerpávaním zdrojov z Bruselu na roky 2007 až 2013. Menej tiež zo štátneho rozpočtu bolo treba dotovať Sociálnu poisťovňu.

Vďaka relatívne dobrému hospodáreniu štátu by verejné zadlženie ku koncu roku malo dosiahnuť okolo 53,1 percenta HDP. To je však stále hodnota blízka druhej úrovni ústavnej dlhovej brzdy.

Vláda tak bude musieť znovu vysvetľovať, prečo dlh dostatočne neklesol a navrhnúť opatrenia na jeho zníženie. Trojročný rozpočet totiž nepredpokladá jeho pokles pod ústavné hranice ani v roku 2019. V porovnaní s koncom predvlaňajška sa zadlženie o málo zvýšilo.

Vlaňajší schodok za celý okruh verejných financií, teda spolu so samosprávami, Sociálnou poisťovňou a inými inštitúciami, by mal podľa jednotnej európskej metodiky dosiahnuť 2,0-2,3 percenta HDP. Teda tiež svoju najnižšiu hodnotu od roku 2008. Presné číslo prinesie až notifikácia Eurostatu v apríli.

Na znižovanie dlhu v pomere k výkonu ekonomiky však musia byť ročné deficity verejných financií ešte nižšie. V tomto roku by mal schodok dosiahnuť podľa rozpočtu 1,3 a podľa prognózy Európskej komisie 1,5 percenta HDP.