Malé a stredné podniky sa na tvorbe hrubého domáceho produktu Slovenska podieľajú podielom na úrovni približne 45 percent, napriek tomu vláda desaťročia poskytuje pomoc najmä veľkým strategickým nadnárodným investorom.
Chýba reálny výkon
Schémy podpory preto treba doplniť o reálne riešenia pre zraniteľných domácich výrobcov a poskytovateľov služieb. Zhodli sa na tom účastníci prvého Fóra pre Slovensko, ktoré sa konalo začiatkom apríla v Bratislave.
„Slovenská republika má vypracovaných mnoho vízií, ale chýba reálny výkon. Nemáme funkčné medzistupne medzi reálnym hospodárstvom malých a stredných podnikov a vrchným výkonom štátnej správy,“ povedal na konferencii dočasne poverený minister hospodárstva Karel Hirman. Ako doplnil štátny tajomník rezortu Peter Švec, dôležité je najmä zachovanie rovnováhy medzi veľkými a ostatnými hráčmi.
Kritická situácia s energiami
Na konferencii sa hovorilo aj o tom, že sa hospodárska politika Slovenska v súčasnosti sústreďuje predovšetkým na zvládnutie operatívnych problémov. Situáciu z pohľadu vývoja cien za energie označili jej účastníci za kritickú.
„Posilňovanie obnoviteľných zdrojov je pomalé. Malé a mikro zdroje výroby energie môžu výhodne koexistovať s jej centrálnou výrobou a distribúciou. Na Slovensku je potrebné zodpovedajúco dobudovať celý systém," odznelo.
Fórum pre Slovensko je projekt, ktorého cieľom je vytvárať priestor pre hľadanie a formulovanie riešení a zodpovedných postupov pre rozvoj Slovenska v rôznych oblastiach. Spája predstaviteľov štátnej exekutívy, samosprávy, profesijné komory a združenia, odborárske štruktúry, podnikateľské subjekty a odbornú i občiansku verejnosť. Organizátormi fóra sú Nadácia Tunegu, Púčika a Tesára a Konrad Adenauer Stiftung, jeho iniciátorom je bývalý eurokomisár Ján Figeľ.