Školám financovaným zo štátneho rozpočtu by mala vláda pomôcť s vysokými cenami energií najprv kompenzáciou nedoplatkov za rok 2022. V druhom kroku by im mali na základe zberu údajov zvyšovať rozpočty, aby mohli uhradiť svoje aktuálne záväzky voči dodávateľom energií. Postup je výsledkom rokovania dočasného ministra školstva Jána Horeckého s dočasným predsedom vlády Eduardom Hegerom, ministerstvom financií a ministerstvom hospodárstva. Informovali o tom z Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu.
„Naším cieľom bolo vyrokovať najrýchlejší možný spôsob doručenia finančnej pomoci v súvislosti s nárastom ceny energií pre všetky školy a školské zariadenia pre všetkých zriaďovateľov,“ uviedol Horecký.
Dvojkroková kompenzácia sa týka škôl v prenesenom výkone, teda financovaných priamo zo štátneho rozpočtu, napríklad základných, stredných či špeciálnych škôl. V najbližších dňoch by sa mal spustiť zber na kompenzáciu nedoplatkov energií za rok 2022. „Následne túto celkovú sumu nedoplatkov vyžiadame od ministerstva financií a obratom ju odošleme školám. Čiže školám budú zvýšené finančné prostriedky na to, aby mohli uhradiť nedoplatky z minulého roka,“ vysvetlil šéf rezortu.
Začiatkom februára by mal nasledovať zber údajov o zvýšení sadzieb za elektrinu a plyn, počnúc faktúrami za mesiac január 2023. „Z tohto zberu budeme mať údaje o zvýšených nákladoch za energie pri jednotlivých školách, na základe ktorých budeme požadovať od ministerstva financií rozdiel medzi cenami za elektrinu a plyn v januári 2023 oproti cenám v roku 2022,“ priblížil Horecký. Finančné prostriedky má potom rezort obratom doručovať školám.
Školy a školské zariadenia pod originálnymi kompetenciami samospráv, napríklad materské školy, ktoré nie sú súčasťou základných škôl, základné umelecké školy či centrá voľného času budú riešené cez schému štátnej pomoci ministerstva hospodárstva.