To je síce už viac ako predposledná hranica dlhovej brzdy (57 percent HDP), ktorá už vyžaduje predložiť vyrovnaný rozpočet, avšak sankcie ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti sa uplatňujú iba na koncoročné čísla. Štát ale stále musí uplatňovať sankcie za prekročenie 50, 53 a 55 percent do vlaňajška. Tie zahŕňajú najmä viazanie a zmrazenie výdavkov v tomto i budúcich rokoch. Ale i predloženie návrhov na zníženie dlhu do národnej rady, čo vláda ešte neurobila.

Pre porovnanie, dlh Českej republiky, ktorý v predkrízovom roku 2008 začínal na podobnej úrovni ako slovenský, dnes dosahuje o takmer 13 percentných bodov menej (45,6 percent HDP).

V dlhu Slovenska je stále započítaná aj pôžička novej agentúry pre správu rezerv ropy, ktorú vláda vytvorila s motiváciou zadlženie znížiť. Eurostat však agentúru posúdil ako inštitúciu patriacu do verejného sektora. Kabinet to chce do konca roku legislatívou zmeniť, aby sa dlh o príslušnú čiastku znížil.

Štát v tomto roku taktiež postupne znižuje svoju hotovostnú rezervu, čo dlh tiež znižuje. V decembri by mali vláde zostať peniaze iba na jeden mesiac fungovania dopredu – v januári je totiž splatný veľký objem štátnych dlhopisov. Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity svoje rezervy hotovosti znižuje aj predčasným odkupovaním práve týchto cenných papierov.

V najbližších štvrťrokoch by dlh mohol klesnúť a dosahovať úrovne okolo 56,0-56,5 percent HDP. Za druhý štvrťrok by tak išlo o prvý medziročný pokles verejného zadlženia od predkrízového roku 2008. Od druhého kvartálu tohto roku však začne platiť aj prísnejšia metodika národných účtov ESA2010, ktorá dlh o niekoľko desatín percentuálneho bodu zvýši.

V budúcom roku by dlh mohol v závere roka v novej metodike kulminovať pod hranicou 57 percent HDP. Od roku 2016 by sa už zadlženie štátu spolu s rastom hospodárstva v pomere k ekonomike malo znižovať.

Pri hospodárskom raste v bežných cenách o 5 percent (rast v stálych cenách plus celková inflácia) je na znižovanie dlhu potrebný ročný deficit nižší ako 2,7 percenta HDP. Taký by mal byť dosiahnutý už v tomto roku, keďže vláda cieľuje schodok vo výške 2,64 percenta HDP. Deficit by sa podľa európskych pravidiel mal ďalej znižovať až takmer k nule v roku 2017.

Štát je zadlžený ako nikdy

Dlh SR zabrzdil svoj rast Zdroj: Eurostat, Ardal, prognóza TREND