Odškodňovanie povinne zatvorených prevádzok nebude. Takúto informáciu sa maloobchodníci dozvedeli z médií. Štát ich teda ,,hodil cez palubu" a nechal ich ,,utopiť sa vo vlastných dlhoch", za ktoré podnikatelia nemôžu, a úplne sa zbavil akejkoľvek zodpovednosti. Uviedol to Daniel Krakovský, predseda Iniciatívy slovenských maloobchodníkov (ISKM).
Opäť nesplnené sľuby
Táto situácia má podľa neho za následok, že niektorí členovia ISKM začínajú podávať žaloby na Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) na odškodnenie. Je predpoklad, že žalôb bude pribúdať a výška požadovaného odškodnenia bude dosahovať desiatky, ak nie stovky miliónov eur.
Obchodníci podľa jeho slov tiež zvažujú právnu obranu v prípade, ak by štát chcel opäť pristúpiť k zatvoreniu ich prevádzok, keďže zo skúseností vedia, že si to opäť raz ,,odnesú" v podobe ďalších dlhov.
Odškodnenie pre podnikateľov bude riešiť ministerstvo financií, informoval Heger
Krakovský pripomenul, že nová vláda 7. apríla na tlačovej konferencii potvrdila ústami premiéra Eduarda Hegera (OĽANO), že Ministerstvo financií (MF) SR pod vedením Igora Matoviča (OĽANO) má pripravené veľmi kvalitné návrhy na cielené odškodnenie podnikateľov. Dnes je podľa Krakovského zrejmé, že to boli iba sľuby, ktoré budú opäť nesplnené.
,,Od novembra počúvame o odškodňovacom zákone, kopíme dlhy a suplujeme úrady práce. Dnes vieme, že z pomoci nič nebude a aj napriek tomu, že nás štát zatvoril na sedem mesiacov zo štrnástich počas oboch vĺn, nechce sa podieľať na stratách," povedal Krakovský.
Vlna konkurzov a nárast exekúcií
Z prieskumu ISKM podľa neho vyplýva, že štát poskytol iba 35 percent na všetky fixné náklady, ktoré obchodníci počas zatvorenia mali, a nijako sa nepodieľal na ušlých tržbách, ktoré dosahujú desiatky miliónov eur.
Ani zďaleka to teda nestačí na pokrytie dlhov, ktoré prevádzky bez akéhokoľvek zavinenia vytvorili a podnikateľov to v najbližších mesiacoch ,,dobehne".
Stavebné konanie je príliš zdĺhavé a zložité, podnikatelia sa sťažujú
Ak štát nezasiahne, bude podľa Krakovského nasledovať vlna konkurzov a nárast exekúcií, pretože podnikatelia sú vyčerpaní a nie sú schopní uhrádzať svoje záväzky, keďže nemohli generovať žiadne tržby.
,,Nerozumieme tomu, že štát nám na jednu stranu zakáže podnikať a na druhú stranu povie, že sa máme o seba postarať sami a podporu vlastne ani nepotrebujeme," povedal Krakovský.
Dlh štátneho rozpočtu stále rastie
Podnikatelia sú podľa neho tí, ktorí sa poskladajú na stále rastúci dlh štátneho rozpočtu. Obchodníci často nezvládali platiť energie, služby spojené s nájomným, leasingy, ale tiež sezónny tovar, ktorý v niektorých prípadoch musel byť úplne zlikvidovaný, čo podnikateľov stálo ďalšie peniaze.
Maloobchodníci hovoria o nedostatočnej podpore, zvažujú aj žalobu na vládu
,,Naši dodávatelia a prenajímatelia začínajú požadovať úhrady, keďže obchody sú už otvorené. Zahraniční partneri nechápu, že štát nám nepomohol ani eurom a začínajú vymáhať dlžné peniaze formou exekúcií. Do toho nás poisťovne penalizujú za neskoré úhrady odvodov, pričom tieto pokuty mali byť odpustené," dodal Krakovský.
Iniciatíva slovenských maloobchodníkov združuje viac ako 100 nepotravinových maloobchodných spoločností, od najmenších prevádzok zamestnávajúcich niekoľko zamestnancov, až po veľké siete s tisíckami zamestnancov. Medzi členov ISKM patria firmy ako NAY, LPP Slovakia, Martinus, Toyeto, Intersport, Albi, Bencik Culinary Group a mnohé iné.