Správu sme aktualizovali o vyjadrenie ministerstva pôdohospodárstva.
Z 20-miliónovej výzvy vyhlásenej koncom augusta mohli žiadať o pomoc z európskych peňazí podnikatelia z malých a stredných podnikov do začiatku minulého týždňa. Maximálna výška nenávratného príspevku bola podľa veľkosti podniku od desaťtisíc po 50-tisíc eur. Nárok na pomoc mali podniky napríklad z hydinárskeho, mliekarenského, cukrovarníckeho alebo vinárskeho segmentu. Oprávnený bol aj sladovnícky priemysel. Podľa informácii z podnikov, viaceré z nich žiadosť ani nestihli podať pre jej vysokú administratívnu náročnosť.
Pekárom narástli náklady na pracovníkov za pol dekády takmer dvojnásobne. Hrozia prepúšťaním
Nie sú prvovýrobcami
Pivovarníkov sa však podľa Bruselom nastavených podmienok podpora netýkala. „Na podporu mali nárok len prvospracovatelia. To sú v našom segmente sladovníci, lebo spracúvajú jačmeň. Potom spracovaný jačmeň na slad predávajú nám, pivovarníkom, a tak sme v tom reťazci až druhí v poradí,“ vysvetľuje dôvody, pre ktoré pivovarníci nemajú nárok na podporu, prezidentka Slovenského združenia výrobcov piva a sladu Jana Shepperd. Podobne ako oni vypadli z podpory aj pekári, lebo pracujú s múkou a nie s obilím.
„Snažili sme sa cez naše ministerstvo pôdohospodárstva docieliť, aby bolo od tejto podmienky upustené, lebo nie je vôbec žiadny rozdiel medzi tým, ako ekonomické dôsledky jarnej vlny pandémie zasiahli prvospracovateľov, a ako druhospracovateľov,“ hovorí J. Shepperd.
Rast predaja cez obchody nevyrovná straty
Združenie pripravuje analýzu dopadov koronakrízy na pivovarníctvo za prvý polrok. Už dnes sa však dá povedať, že z dôvodu zatvorenia reštaurácii a pohostinstiev sa spotreba čiastočne presunula do maloobchodu, z ktorého majú pivovarníci nižšie príjmy. Výpadok príjmu z HoReCa segmentu predaj piva vo fľaškách a plechovkách nenahradil.
Doteraz bol podiel konzumácie piva v pohostinstvách verzus predaja piva v maloobchode 29 percent ku 71, v prospech predaja v obchodoch. V dôsledku koronakrízy klesol podiel spotreby v gastro segmente až o desať percent, teda asi na 20 percent a maloobchodný predaj vzrástol na 80 percentám. Presnejšie vyčíslenú stratu predstavíme v analýze, ktorú zverejníme v najbližších týždňoch,“ tvrdí prezidentka združenia.
Zmena výrobných postupov na posilnenie predaja baleného piva spôsobila pivovarníkom nemalé náklady, rovnako ako réžia okolo vracania exspirovaného piva zo zatvorených pohostinstiev. Najťažšie však znášali výpadok HoReCa segmentu menšie pivovary, ktoré nemali možnosť predávať svoje pivo inak ako v sudoch.
Vynútená propagácia domácich potravín sa možno zruší
Uznajú v Bruseli argumenty pivovarov?
Pivovarníci chcú preto prostredníctvom svojich zástupcov v Potravinárskej komore Slovenska, ako aj v Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komore docieliť, aby ministerstvo pôdohospodárstva získalo výnimku v Bruseli a vyhlásilo novú výzvu pre všetky potravinárske podniky, ktoré sú zasiahnuté krízou v dôsledku COVID-19. „Dvadsať miliónov je naozaj obrovský objem peňazí, potravinárstvo takúto vysokú podporu už dlho nedostalo. Máme informácie, že komisia je otvorená diskusii, preto veríme, že všetci potravinári, ktorí pomoc naozaj potrebujú, sa jej dočkajú,“ uvádza prezidentka združenia.
Jana Shepperd pripomína, že štát podporu potravinárstva dlhodobo zanedbáva a aj preto si rozvoj a inovácie, ktoré poháňajú dopredu celý sektor, môžu dovoliť zväčša len spoločnosti so zahraničným kapitálom. Prehlbuje sa tak ich konkurenčná výhoda voči menším lokálnym hráčom.
Ministerstvo o výnimku nepožiada
Ministerstvo pôdohospodárstva však potravinárov zrejme nepoteší. Z jeho odpovede pre TREND vyplýva, že o výnimku žiadať nebude. "Európska legislatíva je záväzná a „Brusel“ nemôže udeliť výnimky z termínov, ak to tak nie je ustanovené v samotnom legislatívnom akte EÚ," píše Andrej Wallner z tlačového odboru ministerstva.
Ministerstvo vysvetľuje, že predmetná výzva bola zameraná len na tie odvetvia potravinárstva, v ktorých sú výstupom spracovania poľnohospodárske produkty. "Výzva teda nebola zameraná na odvetvia, v ktorých sú výstupom spracovania potraviny, ktoré nie sú zároveň poľnohospodárskymi produktmi," uvádza rezort.
Ministerstvo predpokladá, že výzvu vyhodnotí do konca roka. Platby musí prijímateľom následne zaslať do konca júna budúceho roka. Z 20-miliónového balíka eviduje žiadosti o nenávratný finančný príspevok v celkovej sume 7,42 milióna eur. To, či rezort spustí druhé kolo prijímania žiadostí, aj v súvislosti s tým, že mnohé podniky žiadosť podať nestihli, je otázne. "Pre využitie zostatku z tejto výzvy je v pláne niekoľko alternatív, tie však prídu na rad až po kompletnom vyhodnotení žiadostí o nenávratný finančný príspevok," uzatvára ministerstvo.