Vlaňajšok priniesol českej a slovenskej ekonomike viaceré výzvy. No hlavný ekonóm českej investičnej skupiny DRFG Martin Slaný zdôraznil ich schopnosť prispôsobiť sa a odolávať tlakom.
Aj pri pohľade na nedávne udalosti sa podľa neho ukázalo, že obe ekonomiky sú flexibilné. Napríklad pri pandémii to podľa jeho slov vyzeralo zle a objavila sa na chvíľu panika, aký bude vývoj a prvotné dáta aj ukazovali prepady v rámci HDP.
„Ale ekonomická katastrofa nenastala,“ povedal Slaný v rozhovore. Obe ekonomiky majú podľa neho stabilné základy.
Štátne zásady však štruktúry podľa ekonóma deformujú. Štát nevie zhodnotiť, čo je pre krajinu úplne efektívne a deformuje napríklad aj daňovými úľavami trh. Napríklad covidové obdobie naštartovalo významnú aktivitu vlád v oboch krajinách.
Nastal tak prelom vnímania medzi ľuďmi a aj medzi podnikateľmi. „Vytvorila sa predstava, že sa dá všetko zachrániť štátnu podporou,“ skonštatoval ekonóm. Štát sa tak nesústredí na obmedzovanie svojich výdavkov, ale na rozdávanie a rôzne podpory.
Čo sa týka konsolidácie verejných financií, opatrenia v oboch krajinách vníma Slaný ako veľmi podobné. Základným problémom je výdavková strana, no konsolidácia sa zameriava takmer výlučne na príjmovú stranu.
„Dane motivujú, ale aj demotivujú,“ poznamenal Slaný s tým, že hrozí napríklad únik do takzvanej šedej zóny. Ide teda o negatívne dopady a podkopávanie hospodárskeho rastu. Zvolený plán konsolidácie tak vníma ako zlý.