Vláda schválila návrh novely zákona, ktorou sa zavedie predkupné právo štátu na vodovody a kanalizácie.

Novela ministerstva životného prostredia spresňuje niektoré ustanovenia na základe augustovej kontroly Najvyšším kontrolným úradom (NKÚ). Cieľom je úprava a doplnenie ustanovení a povinností, ktoré vyplynuli z požiadaviek výsledkovej správy kontroly NKÚ s odporúčaním na legislatívne úpravy.

Ďalším dôvodom predloženia návrhu zákona je zabezpečiť, aby vodárenské spoločnosti, ktorých akcionármi sú obce a mestá, využívali financie z regulovaných činností iba na výrobu, distribúciu, prevádzku, údržbu a obnovu verejných vodovodov a kanalizácií. Rezort zdôrazňuje, že tieto spoločnosti spravujú strategický majetok, ktorý má kľúčový význam pre zabezpečenie základných potrieb obyvateľstva.

Ministerstvo dodalo, že financovanie vodárenských spoločností je takmer výlučne závislé od poplatkov za regulované činnosti, ktoré platia občania. Peňažné prostriedky mali byť striktne využívané na zabezpečenie dodávky vody a odvádzania odpadových vôd. Vo vzťahu k obnove vodárenskej infraštruktúry, na ktorej NKÚ identifikoval niekoľkomiliardový dlh, sa vymedzuje využitie účelovej finančnej rezervy.

Ďalšie dôležité správy

Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) udelila prevádzkovateľovi odkaliska Poša historicky najvyššiu pokutu. Finančnú sankciu vo výške 743.018 eur má spoločnosť TP2 so sídlom v areáli bývalého štátneho podniku Chemko Strážske zaplatiť za to, že do odkaliska vypúšťala odpadové vody bez príslušných povolení. Na snímke výtok z odkaliska Poša pre odpadové vody z prevádzok v areáli bývalého štátneho podniku Chemko Strážske, v Poši 1. júna 2022. FOTO TASR - Roman Hanc
Neprehliadnite

Eurokomisia žaluje Slovensko za nedostatočné čistenie odpadových vôd