Ako napríklad nedávno zverejnený výskum britskej Office for National Statistics (ONS), ekvivalent slovenského Štatistického úradu.
„Úroveň individuálneho blahobytu jedinca silno súvisí s úrovňou bohatstva domácnosti, v ktorej žije. S rastúcou úrovňou bohatstva je životná spokojnosť, vnímanie bohatstva a šťastia vyššia a miera vnímania starostí nižšia,“ tvrdí jeden zo záverov štúdie. Tá sa opiera o dáta štatistických zisťovaní medzi júlom 2011 a júnom 2012.
Ako poukázal denník Financial Times, so spokojnosťou priamo súvisí jeden z druhov peňazí - čisté finančné bohatstvo. Konkrétne ide napríklad o podiely vo firmách alebo akcie, úspory v bankách, alebo aj peniaze schované v matraci.
Naopak, zväčšovanie osobného majetku či úspor v dôchodkových fondoch k zvyšovanie spokojnosti neprispieva. Úroveň príjmov domácnosti zároveň mala na spokojnosť menší vplyv ako už vlastnený majetok.
Veľa radosti nepridajú ani fyzické aktíva ako napríklad jachty, zbierky kvalitných umeleckých diel alebo drahé autá. Známy vtip, že lepšie je plakať v Mercedese ako na bicykli, tak tiež neplatí úplne.
Samozrejme, peniaze nie sú jediným faktorom, ktorý úroveň spokojnosti v živote ovplyvňuje. Najväčší vplyv na ňu má zdravie, medzi ďalšie sa zaradilo zamestnanie a osobné vzťahy, ukázala ďalšia štúdia ONS. Na opačnom konci rebríčka sa umiestnili deti alebo vzdelanie.