Európska únia sprístupní startupom európske superpočítače, aby podporila vznik spoločností zameraných na umelú inteligenciu, akou je napríklad americká OpenAI, píše český ekonomický web E15. Superpočítače by im mali pomôcť s trénovaním nielen jazykových modelov, ale aj tých ďalších, ktoré sú súčasťou umelej inteligencie. Do projektu chce Česko zapojiť aj svoj superpočítač Karolina.
„S pomocou veľkých sálových strojov s vysokým výkonom je možné napríklad simulovať chemické reakcie pri vývoji liekov alebo modelovať aerodynamiku automobilov či lietadiel,” tvrdí český portál.
V rámci rebríčka superpočítačov TOP500.org disponuje Európa tromi svetovými špičkovými strojmi a ďalšie by mali pribudnúť v Nemecku a vo Francúzsku s výkonom viac ako jeden exaflop, ktorý momentálne vlastní superpočítač v Oak Ridge National Laboratory v USA. Za výstavbou nových európskych superpočítačov je organizácia EuroHPC, ktorá si vyčlenila rozpočet 7 miliárd eur na roky 2021 až 2027.
„Vďaka naším investíciám v posledných rokoch dnes Európa zaujala vedúce postavenie v oblasti superpočítačov. Musíme sa však naučiť tento výkon správne využívať,” vyhlásila šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. V rámci plánu spustila eurokomisia projekt AI-BOOST zameranom na trénovanie veľkých modelov AI, pričom víťazní záujemci budú mať voľný prístup k superstrojom.
Brusel rovnako otvoril výzvu za 30 miliónov eur, v ktorej môžu startupy požiadať o 200-tisíc eur na vývoj aplikácií s umelou inteligenciou. K dispozícii sú však zadarmo aj výpočty na superpočítačoch, a to v rámci výziev Development a Benchmark.