Školskí odborári dnes dostali od vlády novú ponuku, ktorá by v konečnom dôsledku znamenala na budúci rok zvýšenie platov zamestnancov školstva v hrubom o 7,5 percenta. Okrem toho kabinet ponúka učiteľom definitívu po odpracovaní 25 rokov v školstve a dovŕšení 55 rokov veku.
Vláda naďalej trvá na navýšení platov o päť percent do tarifných platov pedagogických zamestnancov regionálneho školstva a päť percent pre nepedagogických zamestnancov účelovo určených, povedal po rokovaní odborársky šéf Pavel Ondek. Ďalšie peniaze by sa k nim mali dostať vďaka nariadeniu vlády, ktoré zabezpečí aby z časti normatívu určeného na mzdové prostriedky išlo na platy pedagogických zamestnancov celých 100 percent a nie 90 percent ako doteraz. V hrubom by si tak podľa P. Ondeka prilepšili o viac 7,5 percenta.
Kabinet okrem toho ponúkol učiteľom, ktorí majú 25 rokov praxe a dovŕšili 55 rokov, definitívu. "Aby sa vytvorili všetky podmienky pre to, aby títo ľudia, ktorí majú dobrú kvalifikáciu, dobré schopnosti a sú pre vzdelávací proces nenahraditeľní, aby mohli až do dôchodku pracovať v školstve," povedal minister.
Školskí odborári musia o vládnej ponuke rozhodnúť na mimoriadnej rade, ktorú plánujú zvolať na stredu dopoludnia. S vládou by následne mali rokovať v stredu podvečer.
Vláda podľa P. Ondeka prisľúbila, že peniaze ušetrené prepúšťaním učiteľov pôjdu predovšetkým na platy zamestnancov školstva. Minister školstva pripomenul, že priemerne každý rok odchádza zo školstva asi tisíc učiteľov. Kabinet zároveň prisľúbil, že peniaze získané z optimalizácie siete škôl sa použijú na prevádzku ostatných škôl. Podľa ministra školstva Dušana Čaploviča nepôjde o univerzálne rušenie škôl, budú sa posudzovať jednotlivé školy a brať do úvahy stanoviská zriaďovateľov aj odborárov. Sieť škôl je však podľa neho "zbytočne nabubralá".
"Vláda navrhla, že sa zaručí a zabezpečí finančné prostriedky pre roky 2014 až 2016 do platových taríf tak, aby priemerný plat bol nad úrovňou priemerného platu v národnom hospodárstve," povedal P. Ondek. Na roky 2014 až 2016 zostáva otvorená otázka požadovaného navýšenia peňazí do školstva každoročne o 0,3 percenta HDP. Vláda to podľa šéfa odborov nevie zaručiť, pretože nevie, aký bude ekonomický vývoj do ďalších rokov. Na štatúte verejného činiteľa podľa P. Ondeka odborári netrvajú.
Zdroj: Foto - SITA / Marián Peiger
Školy začali držať štrajkovú štafetu
Prázdna škola s veľkým nápisom ŠTRAJK. Takto dnes vyzerala bratislavská Základná škola Karloveská 61, ako jediná základná škola vstúpila do štafetového štrajku škôl, ktoré nesúhlasia so spôsobom prerušenia štrajku. Spolu s ňou štafetu v prvý deň drží Gymnázium na Metodovej ulici, kde sa dnes taktiež štrajkuje.
"My sme to urobili hlavne preto, aby sme sa mohli ráno pozrieť do zrkadla, že ja som učiteľ a so mnou, s nami, tu nikto nebude mávať, respektíve nebude nikto manipulovať," povedala agentúre SITA zástupkyňa riaditeľa pre 1. stupeň Eva Horníková. Učiteľom sa nepáči spôsob, akým bol minulý týždeň prerušený celoslovenský štrajk. E. Horníková zdôraznila, že podporujú ďalšie rokovania. "Pôjdeme ďalej so šéfom školských odborov Pavlom Ondekom v jednom šíku, ale nesúhlasíme s tým šepkaním za dverami," dodala.
Deti zo základnej školy dnes zostali doma, pedagogickí zamestnanci sú v škole a diskutujú o situácii. Negatívne ohlasy od rodičov nezaregistrovali. "Sme im veľmi vďační za podporu, dávajú nám silu," dodala zástupkyňa. Nemali ani žiadne požiadavky od rodičov, aby sa dnes postarali o niektoré deti. Keby to ale bolo potrebné, majú k dispozícii dve učiteľky, ktoré si už z finančných dôvodov nemohli dovoliť ďalší deň štrajku. Už teraz sú na účte v mínuse a naozaj nemôžu ďalej štrajkovať, keďže musia zaplatiť nájom. "Tu sa táto spoločnosť dostala, tu postavila učiteľa na okraj spoločnosti," poznamenala E. Horníková.
Zdôraznila, že štrajk nie je len o platoch, ale je to postavení učiteľa v tejto spoločnosti. "Chceme hovoriť o tom, že treba vliať peniaze do školstva, aby sme mohli kvalitnejšie vzdelávať," doplnila.
Do štrajku dnes vstúpilo aj Gymnázium na Metodovej v Bratislave. Ako pre agentúru SITA uviedol zástupca riaditeľky školy Michal Falath, do štrajku sa u nich zapojilo 65 učiteľov. Osem pedagógov učí. V škole sa tak vyučuje len v šiestich triedach z celkového počtu 34. Vyučovanie sa týka len prvých štyroch ročníkov osemročného gymnázia. Štrajkujúci pedagógovia budú dnes v škole diskutovať o situácii na spoločnom stretnutí a zúčastnia sa aj na koncerte, ktorý organizuje popoludní Spojená škola Novohradská.
Nesúhlas s postupom vedenia odborov minulý týždeň vyjadrilo 17 prevažne bratislavských škôl. Cez víkend sa podľa E. Horníkovej pridávali ďalšie školy, nielen v Bratislave, takže postupne sa týka asi dvadsiatky škôl. Ich zástupcovia sa dnes na poludnie stretnú na Spojenej škole Novohradská, kde budú hovoriť o ďalšom postupe.
Zdroj: Foto - SITA / Jozef Jakubčo
Študenti počas podujatia Pre všetkých ľudí, ktorí nie sú "nuly" a necítia sa ako "nuly". Podujatie proti prerušeniu neobmedzeného štrajku je výzvou za splnenie požiadaviek v pôvodnom znení pred vstúpením do ostrého štrajku a organizovala ho Spojená škola Novohradská v Bratislave.
Foto - SITA / Marián Peiger, SITA / Jozef Jakubčo