P. Žiga sa už síce dlhé roky obhajuje, že on jeho košického obchodníka s drevom Taper iba vlastní a nemanažuje, avšak realitou je, že firma neustále výrazne rastie až od jeho vstupu do vrcholovej vládnej politiky.
Za prvých desať rokov svojej existencie, od roku 1995 do roku 2006, Taper dokázal svoj ročný objem zobchodovaného dreva posunúť len na zhruba stotisíc kubíkov. No potom, čo bol P. Žiga v prvej vláde Roberta Fica štátnym tajomníkom na ministerstve hospodárstva a v druhej zasa šéfom rezortu ochrany životného prostredia, zažil Taper oveľa silnejšiu dekádu.
Predvlani už firma zobchodovala vyše 420-tisíc kubíkov dreva. Teda zhruba každý dvadsiaty kubík vyťažený v krajine. Medzi rokmi 2012 až 2014 sa pritom jej tržby zdvihli z 21 až na skoro 35 miliónov eur a aj jej čistý zisk vyskočil z 281 na 477-tisíc eur. Za roky 2012 až 2014 ministrov Taper zarobil na dreve dohromady už vyše 1,1 milióna eur.
Výsledky za vlaňajší rok Taper síce ešte nezverejnil, no vo svojej výročnej správe za rok 2014, ktorú vydal vlani v lete, podnik uvádza, že nastúpený trend rastu svojich tržieb a ziskovosti chce udržať aj v ďalších rokoch.
Biznis s drevom je pritom veľmi úzko naviazaný na štátnu moc. Štátni úradníci vydávajú vlastníkom lesov povolenky na zvýšené ťažby po veľmi častých vetrových kalamitách a až polovicu dreva dodáva na tuzemský trh štátny podnik Lesov SR.
P. Žiga sa síce dlhodobo bráni, že jeho firma Taper od Lesov SR drevo nedostáva, no už vlani v lete do rúk médií konkurenční odberatelia dreva posunuli dodacie listy, ktoré dokazovali, že Taper dodával tuzemským drevospracovateľom aj drevo s ciachami štátnych lesov.
Podľa odôvodnenia konkurentov k tomu dochádza tak, že Taper síce drevo od Lesov SR priamo naozaj neodoberá, no získava ho od iných menších odberateľov štátneho dreva, ktorí sa k nemu údajne dostávajú iba tak, že vedeniu štátnej firmy i Taperu vopred prisľúbia, že časť štátneho dreva posunú práve košickému veľkoobchodníkovi.
Taper nezostáva ani mimo ďalšieho neduhu, na ktorí sa už dlho sťažujú tuzemskí spracovatelia dreva. Tí by chceli aby sa čo najviac dreva z tunajších lesov spracovalo v domácich fabrikách. A vadí im, že práve obchodníci s drevom vozia surovinu vo veľkom aj do cudziny. Taper predvlani sedem miliónov eur zo svojich tržieb tiež vykryl vývozom dreva do cudziny. V zahraničí teda vygeneroval pätinu svojich tržieb.
Na druhej strane je medzi drevármi Taper predsa len aj chválený. Za to, že sa aj napriek svojej výraznej trhovej pozícii nesnaží príliš nafukovať ceny dodaného dreva.
Najbližším testom udržiavania vplyvu P. Žigu na slovenský biznis s drevom bude, či sa pod vedením novej ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej udrží na svojej stoličke obchodný riaditeľ štátnych Lesov SR Miroslav Lelák, ktorý je s ním spájaný. Tento lesník pracoval v minulosti pod vedením otca ministra P. Žigu, keď ešte Andrej Žiga šéfoval bývalým Východoslovenským štátnym lesom.