Nemecko je jednou zo štyroch krajín, ktoré majú špecializované poistenie pre dlhodobú starostlivosť. Vzhľadom na rapídne starnutie populácie a nízku pôrodnosť , súčasný systém už nebude udržateľný.  Na tento problém poukázala Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

V Nemecku a mnohých ďalších krajinách priemerná dĺžka života rastie. Ľudia sa dožívajú vyššieho veku a stále viac ich dosahuje vek, v ktorom môžu byť odkázaní na pomoc. Už od roku 1970 pritom pôrodnosť nie je dosť vysoká na to, aby sa populácia obnovila, a tento trend pretrváva až do súčasnosti. Výsledkom toho je stúpajúci počet ľudí odkázaných na zdravotnú starostlivosť a menej peňazí na jej zabezpečenie.

„V rokoch 1955 až 1965 tu bol baby boom. O 20 až 25 rokov tu preto budeme mať veľkú skupinu starých a slabých ľudí, ktorí budú odkázaní na pomoc, “ povedal Clemens Tesch-Römer, riaditeľ Nemeckého centra gerontológie v Berlíne. „Stále hľadáme riešenie tohto problému.“

Poistenie pre dlhodobú starostlivosť, na rozdiel od zdravotného poistenia, zahŕňa starostlivosť o ľudí, ktorí v dôsledku choroby alebo zdravotného postihnutia nie sú schopní žiť samostatne aspoň po dobu šiestich mesiacov. V Nemecku sú náklady na povinné poistenie pre dlhodobú starostlivosť rozdelené rovnakým dielom medzi poistenca a jeho zamestnávateľa. Nárok na túto starostlivosť sa neposudzuje podľa veku, no takmer 80 percent tých, ktorým sa uhrádza, má 65 a viac rokov. Príjemcovia sú rozdelení do troch kategórií podľa miery odkázanosti. Najnovšie čísla ukazujú, že z 82 miliónov obyvateľov Nemecka, zhruba 79 miliónov má niektorú formu poistenia pre dlhodobú starostlivosť. Z nich približne 88 percent má verejné a 12 percent súkromné poistenie.

Väčšina Nemcov, ktorým vzniká nárok na úhradu dlhodobej starostlivosti ostáva v domácom prostredí (69 percent). V takom prípade sa môžu rozhodnúť pre mesačný príspevok, ktorý bude v roku 2012 dosahovať výšku 235 až 700 eur, alebo môžu získať pomoc vo forme profesionálnej starostlivosti v hodnote 450 až 1550 eur. Tieto peniaze môžu nevládni ľudia poskytnúť aj svojmu príbuznému alebo priateľovi, ktorý ich opatruje.

Ostatným sa z poistenia čiastočne hradí ústavná starostlivosť alebo domáca ošetrovateľská starostlivosť (31percent odkázaných). Ak si to môžu dovoliť, dopĺňajú si poistenie pre dlhodobú starostlivosť aj o ďalšie druhy poistenia alebo o penzijné pripoistenie. Ak nemôžu, rodina je povinná prispieť, alebo musia požiadať o sociálnu pomoc. To je však až posledná možnosť.

Nemecko je jednou zo štyroch krajín so systémom poistenia pre dlhodobú sociálnu starostlivosť. Ďalšími sú Japonsko, Holandsko a Kórejská republika. V ostatných krajinách je táto starostlivosť v rôznej miere financovaná z daní, inde ostáva celá záťaž na konkrétnych jednotlivcoch a ich rodinách.

Nemecký systém poistenia pre dlhodobú starostlivosť si síce získal medzinárodné uznanie, v budúcnosti však bude len ťažko udržateľný. Podľa OECD má približne 20 percent nemeckej populácie viac ako 65 rokov. V roku 2050 bude mať v Nemecku 4,35 miliónov ľudí 65 a viac rokov. Predpokladá sa, že Nemecko bude v rámci krajín OECD krajinou s druhou najstaršou populáciou, a to hneď po Japonsku.

V októbri minulého roka nemecký parlament schválil zákon, ktorý zlepšuje podmienky pre tých, ktorí musia opatrovať svojho príbuzného. Podľa nového zákona môžu títo ľudia pracovať na polovičný úväzok a stále dostávať až 75 percent zo svojej výplaty. V snahe predísť zneužívaniu zákona však zároveň stanovili, že po tom, ako sa obdobie starostlivosti skončí, zamestnanec sa vráti do práce na plný pracovný úväzok. Stále však bude dostávať iba 75 percent svojho platu, a to počas rovnako dlhého obdobia, ako trvalo opatrovanie.

Týmto spôsobom sa náklady na starostlivosť viac prerozdeľujú a narastá úloha rodiny pri zabezpečení starostlivosti o odkázaných. Nemecký systém poistenia si však bude vyžadovať omnoho zásadnejšiu a komplexnejšiu reformu.

Ilustračné foto na titulke - TASR/AP