Svet starne rýchlo, čo spôsobuje záťaž pre penzijné systémy a zvyšuje výdavky na zdravotnú starostlivosť. Štáty aj finančné trhy musia reagovať. Manažérka fondu v spoločnosti First Eagle Investments, spravujúcej aktíva v hodnote 138 miliárd dolárov, Idanna Appioová, sa pre Bloomberg vyjadrila, že americké štátne dlhopisy už nie sú bezpečnou investíciou. Namiesto toho radí investovať do zlata. Výnosy z dlhopisov s dlhou splatnosťou sú podľa nej príliš nízke na to, aby kompenzovali riziko súvisiace s rastúcim štátnym dlhom.

Podobný postoj zastávajú aj ďalší veľkí hráči, ako BlackRock, Royal London Asset Management či DWS Group. Ich stratégiou je odklon od dlhopisov smerom k akciám, komoditám a iným aktívam, ktoré by mali lepšie odolávať inflačným tlakom spôsobeným starnutím populácie. Podľa OSN bude do roku 2050 každý šiesty človek starší ako 65 rokov.

Vlak rútiaci sa na nás

„Demografické zmeny nie sú spomaleným vlakom, ako si mnohí myslia,“ hovorí Erik Weisman, portfóliový manažér spoločnosti MFS Investment Management, ktorá spravuje aktíva za 607 miliárd dolárov. „Je to vlak rútiaci sa na nás, a ak neuhnete z koľajníc, prevalcuje vás.“

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Tri kľúčové istoty v neistých časoch. Miliardári prezradili, kam investujú v roku 2025

Klesajúca pôrodnosť a starnúca populácia nútia firmy bojovať o pracovníkov, čo tlačí mzdy nahor. Platí pritom jednoduchá logika: „je viac starších, ktorí míňajú, a menej mladších, ktorí produkujú“. Investície do dlhopisov navyše znehodnocuje inflácia, pretože pevne stanovené výnosy strácajú reálnu hodnotu.

Analytik finančných trhov spoločnosti XTB Marek Nemky pripomína, že doterajšie štúdie neprinášajú jednoznačné dôkazy, že starnúca populácia vedie k vyšším výnosom dlhopisov. „Dlhopisy s dlhšou splatnosťou sú síce rizikovejšie ako tie s krátkou, no často ponúkajú vyšší výnos ako odmenu za toto riziko, čo sa označuje ako časová prémia.“ Pripomenul, že štátne dlhopisy Spojených štátov v súčasnosti ponúkajú atraktívny výnos na úrovni 4,7 percenta, čo bolo naposledy vidieť v roku 2007. „V Európe sú výnosy menej zaujímavé – napríklad nemecké desaťročné štátne dlhopisy majú výnos približne 2,3 percenta.“

Víťazné sektory

M. Nemky si myslí, že starnutie ovplyvní všetky finančné aktíva, či už to budú akcie, dlhopisy či nehnuteľnosti, a to negatívne, takže z triedy aktív by sme jasného víťaza nemali pozorovať. „Mohlo by sa zdať, že sektory ako zdravotníctvo alebo vývoj a výroba liekov by mohli z tohto trendu profitovať viac, pretože dopyt po ich produktoch a službách bude z dôvodu starnúcej populácie rásť. Avšak ak by to naozaj platilo, znamenalo by to, že akciový trh tento fenomén zatiaľ nereflektuje.“

Matka všetkých bublín sa zrodila v USA. Jej sila vysáva peniaze zo zvyšku sveta
Neprehliadnite

Matka všetkých bublín sa zrodila v USA. Jej sila vysáva peniaze zo zvyšku sveta

Je pravdou, že náš sociálny systém bude stále silnejšie pociťovať tlak starnutia populácie a meniaci sa pomer medzi pracujúcimi, teda platiacimi dane a odvody, a dôchodcami, ktorý poberajú zo systému dôchodky, uvádza hlavný ekonóm ČSOB Marek Gábriš. „Dôležité však bude aj to, aká bude politika vlády. Či sa bude orientovať na modernú ekonomiku a jej flexibilitu lákajúc predovšetkým mladých ľudí, teda taká, ktorá je schopná generovať najmä dobre platené pracovné miesta v oblasti financií alebo IT. Títo ľudia totiž platia aj výrazne viac na odvodoch a daniach. Ak ich budeme vyháňať, nezostane, žiaľ, v systéme dosť prostriedkov ani na financovanie starobných dôchodkov.“

Pre mladších investorov spoliehajúcich sa predovšetkým na dôchodok zo súkromných zdrojov je podľa odborníka určite na mieste, a to najmä v mladom veku, uvažovať nad investičnými stratégiami dynamickejšieho charakteru napríklad spojenými s akciovými trhmi.

Ďalšie dôležité správy

Matka všetkých bublín je na spľasnutie. Výnimočnosť USA totiž netrvá večne
Neprehliadnite

Matka všetkých bublín je na spľasnutie. Výnimočnosť USA totiž netrvá večne