Rumunský obchod s konským mäsom je súčasťou širšej otázky tamojšej chudoby, povedal ekonomický odborník na rumunské poľnohospodárstvo Stuart Meikle. Agentúra Reuters správu s jeho vyjadrením priniesla v súvislosti s aférou okolo konského mäsa s údajným rumunským pôvodom, ktoré sa v Británii, Írsku, Francúzsku a ďalších krajinách predávalo ako hovädzie. V málo mechanizovanom poľnohospodárstve stredoeurópsko-balkánskej krajiny kone často nahrádzajú stroje. Lenže potom je ťažko vyslúžené zvieratá živiť. Preto idú na bitúnok.

Pre narastajúci škandál s konským mäsom sa v stredu v Bruseli zišli ministri poľnohospodárstva krajín Európskej únie. Po skončení schôdzky oznámil európsky komisár pre zdravie Tonio Borg, že Európska komisia vyzvala všetky členské krajiny EÚ, aby intenzívne monitorovali výrobkov z hovädzieho mäsa, vrátane náhodných kontrol DNA, aby sa zistilo, či neobsahujú koňacinu.

Rumunov označovali za hriešnikov v dodávateľskom reťazci, ktorý sa končil konským mäsom v mrazených hovädzích výrobkoch po Európe, aj Francúzi. Vo štvrtok však vyšlo najavo, že práve francúzska potravinárska spoločnosť Spanghero vedela, že namiesto hovädzieho mäsa možno dodáva aj mäso konské. Podľa agentúry Reuters to ukazujú výsledky vyšetrovania, ktoré viedli francúzske úrady. Naopak, rumunské firmy, ktoré v škandále takisto figurujú, zrejme konali v dobrej viere. Zástupcovia Spanghera sa ešte minulý týždeň nad odhalením podvodu pohoršovali a hrozili žalobami na neznámeho páchateľa. "Francúzi nás chcú očierniť. A Briti? Tí sú ešte horší," rozčuľuje sa mäsiar Costel Mustafa, predávajúci na jednom z bukureštianskych trhov.

Staré rumunské kone končia na tanieri. Na hovädzie sa nehrajú

Zdroj: SITA / AP

Rumuni, vrátane premiéra Victora Pontu, sa opakovane ohradili proti obvineniam s tým, že rumunské spoločnosti neporušili žiadne európske pravidlá. Bitúnky, aj tie konské, sa vraj dôsledne kontrolujú. Všeobecne je rozšírený názor, že konské mäso nie je pre človeka zdravotne škodlivé, v celej kauze ide skôr o to, kto označoval koňacinu za hovädzinu.

V Rumunsku je priemerný plat 350 eur mesačne. Poľnohospodárstvom, ktoré sa na HDP podieľa len siedmimi percentami, sa živí približne 30 percent ľudí. Kôň stojí poľnohospodárov asi 100 až 150 eur mesačne, teda skoro 40 percent zárobku, napísala agentúra Reuters. Za konské mäso potom na bitúnkoch môžu dostať 3,5 lei za kilo (0,80 eura), napríklad za hovädzie sa platí 5,5 lei.

Čoraz častejšie sa ozývajú aj hlasy, že predaj hospodárskych zvierat bitúnkom je jedinou možnosťou chudobných rumunských farmárov na zvýšenie príjmov a umožňuje im investovať ďalej do nových zvierat, ktoré používajú napríklad namiesto traktorov. Kone v tejto druhej najchudobnejšej krajine EÚ tiež stále slúžia ako dopravné prostriedky, aj keď po vstupe krajiny do EÚ v roku 2007 platí ich zákaz v mestách. Predtým bolo hrkotanie vozov a dupotanie kopýt nezriedka počuť aj v rumunskej metropole Bukurešť.

Podľa Reuters je v Rumunsku 35 potravinárskych závodov, kde sa zabíjajú kone. Je to napríklad firma CarmOlimp, ktorá zamestnáva 700 ľudí. Jej riaditeľ Paul Soneriu povedal, že kone vykupujú a zabíjajú len na zákazku. Zmrazené mäso, ktoré by čakalo na objednávku, vraj neskladujú a všetky zvieratá starostlivo kontrolujú veterinári. Za posledný rok vraj mali tri zákazky od holandského príjemcu, povedal P. Sonieru. Holandsko patrí do dodávateľského reťazca, ktorý za uvedenie falošného hovädzieho na trh vyšetruje francúzska polícia.


Staré rumunské kone končia na tanieri. Na hovädzie sa nehrajú

Zdroj: SITA / AP

Rumunský vývoz koňaciny a iného pre Európanov netradičného mäsa, ako sú somáre alebo muly, stúpol medzi rokmi 2011 a 2012 o desať percent. Ročne sa vyvezie asi 6 300 ton týchto produktov. Nájdu sa však aj takí Rumuni, ktorí sa nedokážu stotožniť s faktom, že kone končia na bitúnkoch len preto, že ich majitelia potrebujú peniaze. Keď sa farmár Simion Craciun (na posledných dvoch fotografiách), žijúci v chudobnom regióne Sedmohradska, dopočuje, že chce niekto predať koňa na mäso, dá mu za neho viac. Privedie ho na svoj pozemok, kde prevádzkuje hodiny jazdy na koňoch pre turistov. V súčasnosti vlastní štrnásť koní, osem z nich zachránil pred zabitím.

Škandál so zamieňaním lacnejšieho konského mäsa za hovädzie sa v polovici januára objavil v Británii a v Írsku. Podobných prípadov sa neskôr objavilo viac.

Úrady v Británii oznámili, že do predaja vo Francúzsku sa mohlo dostať mäso zo šiestich koní, v ktorých telách boli zistené stopy konského analgetika fenylbutazón. Mäso kontaminované týmto prípravkom sa podľa úradu mohlo "určitý čas" predávať spotrebiteľom. Zdravotné riziko pre človeka je však podľa úradu veľmi nízke.

Britská polícia informovala, že zadržala troch ľudí, ktorí sú podľa nej do škandálu zapletení. Všetci sú z Británie a pracujú na bitúnkoch a v spracovateľskom závode, kde úrady tento týždeň uskutočnili raziu a odobrali vzorky mäsa. Dvoch ľudí vo veku 64 a 42 rokov podľa agentúry AP zadržali v spracovateľskom závode Farmbox Meats vo Walese. Ďalšieho 63-ročného človeka polícia zadržala na bitúnkoch Peter Boddy v grófstve West Yorkshire.


Staré rumunské kone končia na tanieri. Na hovädzie sa nehrajú

Zdroj: SITA / AP

Staré rumunské kone končia na tanieri. Na hovädzie sa nehrajú

Zdroj: SITA / AP

Staré rumunské kone končia na tanieri. Na hovädzie sa nehrajú

Zdroj: SITA / AP

Foto - SITA / AP