Starbucks sa ocitol v turbulentnej situácii, spoločnosť sa v tomto roku musela vysporiadať s poklesom trhovej hodnoty o 12 miliárd dolárov. Prepad bol ovplyvnený kombináciou spomalenia predaja, pracovnoprávnych sporov a vplyvom bojkotových kampaní spojených s ich kontroverzným postojom k izraelsko-palestínskemu konfliktu. Odborový zväz Starbucksu vyjadril solidaritu s Palestínou na sociálnej sieti X, čo spoločnosť následne viedlo k žalobe proti vlastným odborom, pretože to podľa nej spôsobilo zmätok a negatívne reakcie medzi spotrebiteľmi.
„Nekomunikovali sme dostatočne hodnotu, ktorú cez naše produkty poskytujeme zákazníkom," povedal v júni dnes už bývalý generálny riaditeľ spoločnosti, a priznal, že budú musieť urobiť viac, aby prilákali príležitostných zákazníkov tým, že im budú dodávať a oznamovať hodnotu (cenu kávy za sedem dolárov) agresívnejším spôsobom.
Napriek vysokým cenám kávových nápojov, Starbucks ohlásil medziročný pokles čistého príjmu o 15 percent, pričom cena akcií v tomto roku dosiahla 21-mesačné minimum.
Dnešné oznámenie o odstúpení súčasného CEO Laxmana Narasimhana a nahradení ho Brianom Niccolom, bývalým generálnym riaditeľom Chipotle, prinieslo akciám Starbucksu výrazný nárast o 21 percent, čím sa úplne zotavili z tohtoročných strát. Tento vývoj signalizuje, že investori vkladajú veľké nádeje do nového vedenia.
Analytici teraz predpokladajú, že akcie Starbucksu môžu dosiahnuť cenu viac ako sto dolárov, pričom niektoré investičné firmy, ako Baird, Cowen a Piper Sandler, zvýšili svoje cieľové ceny na 110, 105 a 103 dolárov za akciu. Tento optimizmus podporuje aj aktivistický investor Elliott Management, ktorý získal významný podiel v spoločnosti a vyjadruje dôveru v nový smer, ktorý Starbucks pod vedením Briana Niccola naberie.
Zároveň si však Starbucks musí udržať svoje dominantné postavenie na trhu s kávou v USA, kde čelí konkurencii zo strany etablovaných značiek ako Dunkin', McCafé a Costa Coffee, a tiež rastúcim hrozbám od inovatívnych kaviarní ako Dutch Bros.