Dlhové hospodárenie za Atlantikom vyvoláva obavy. Ratingová agentúra Standard & Poor´s podľa agentúry Bloomberg varovala Spojené štáty, že ak kongresmani nenájdu zhodu na zvýšení dlhového limitu krajiny, povedie to zo strany agentúry k zníženiu ratingu krajiny z prestížneho stupňa AAA až na najnižší stupeň D. Ten by de facto značil bankrot, respektíve neschopnosť splácať dlhy. Zároveň ale agentúra dodáva, že tento scenár považuje za nepravdepodobný.

„Veríme, že dlhový limit bude navýšený a vláda sa tak nedostane do pozície bankrotu,“ dodal výkonný riaditeľ Standard & Poor´s John Chambers. Celkový verejný dlh, ktorý Američania pred sebou už tlačia, dosiahol astronomických 14,3 bilióna dolárov. Znepokojuje najmä jeho tempo rastu. Pred 30 rokmi pre porovnanie nedosahoval ani celý jeden bilión dolárov a v 2005 bol dlhový limit na úrovni ešte „len“ na hranici ôsmich biliónov dolárov. Bez zmeny politiky Kongresu bude podľa niektorých amerických ekonómov dlh krajiny explodovať do roku 2050 na 900 percent HDP. V súčasnosti už verejný dlh mieri ku hranici sto percent, pred troma rokmi ešte bol pod hranicou 70 percent. Úročenie vládnych bondov pritom pomáha financovať vláde dlhy lacnejšie.

Náklady na dlh v tomto roku sa navyše pri ostro sledovaných desaťročných dlhopisoch pohybujú na priemernej úrovni 3,32 percenta, čo je hlboko pod 20-ročným priemerom 5,17 percenta.

Zníženie ratingu AAA pre USA by prinieslo nové náklady pre obsluhu dlhu a miliardové straty aj pre držiteľov amerických vládnych cenných papierov. Pri prípadnom poklese len o jeden alebo dva stupne by si podľa odhadov Standard & Poor´s ministerstvo financií muselo priplatiť na úrokoch za financovanie jedného bilióna dolárov o 2,3 – 3,7 miliardy dolárov viac. Celková strata by z dôvodu poklesu cien amerických dlhopisov priniesla ich držiteľom zníženie ich hodnoty na dlhopisových trhoch o minimálne 100 miliárd dolárov.

Rating záväzkov americkej vlády je podľa konkurenčnej agentúry Moody´s úplne závislý na akomkoľvek politickom kroku, pričom neúspech dohody demokratov a republikánov by mohol ohroziť aj hodnotenie jednotlivých štátov a miestnych vlád.

Hrozba straty najvyššieho ratingu pre USA ale zo strany investorov zatiaľ sa nateraz neberie veľmi vážne. Dokazujú to aj stabilné ceny päťročných CDS kontraktov, ktoré sú kľúčovým nástrojom poistenia sa investorov voči defaultu krajiny. Pohybujú sa na úrovni 50 bodov a v posledných mesiacoch nevykazujú žiadnu významnejšiu dynamiku rastu na rozdiel od niektorých CDS u európskych krajín zoskupenia PIIGS.

Najnižšie obavy majú investori v súčasnosti zo situácie Nórska, Švédska, Nemecka, Dánska, Fínska, Holandska a USA kde sa ceny päťročných CDS pohybujú od 29 do 53 bodov. Pri Grécku je riziková prirážka najvyššia a dnes dosahuje  2 145 bodov.

Ilustračné foto na titulke - Photodisc