Počet Čechov, ktorí sa chystajú investovať peniaze do nehnuteľností v zahraničí, skokovo rastie. V súčasnosti takýto záujem prejavuje iba päť percent investorov, v nasledujúcich dvoch rokoch však už chce nehnuteľnosť v cudzine kúpiť každý piaty. Dôvodom je vysoká cena realít v Česku. Vyplýva to z májového prieskumu spoločnosti Ipsos, podľa ktorej tvoria nehnuteľnosti 34 percent zo všetkých investícií.
„Do nehnuteľností začínajú investovať aj ľudia s nižším stredným príjmom,“ povedal Michal Straka z Ipsos. Zatiaľ čo predtým boli investície do nehnuteľností doménou ľudí s vyšším a stredným príjmom, najnovšie sa o tento druh investícií usilujú aj ľudia s čistým príjmom do 20 000 Kč (813,77 eura).
Spolu s tým rastie aj počet ľudí, ktorí výhľadovo zvažujú nehnuteľnosti v zahraničí. K týmto úvahám ich vedie predstava, že v Česku sú nehnuteľnosti drahšie než v cudzine.
Najčastejšie sa Česi obzerajú po apartmánoch a domoch v Španielsku, kde by chcelo investovať 25 percent z nich. Zhruba 11 percent uvažuje o druhom bývaní v Chorvátsku. Približne sedem percent obyvateľov Česka zaujímajú investičné príležitosti v Taliansku a ďalších sedem percent na Bali. To ukazuje, že dojazdová vzdialenosť nemusí byť rozhodujúcim faktorom. Pre českých investorov je však zásadné to, či je daná lokalita vnímaná ako bezpečná.
„Mladšie ročníky medzi vekom 20 a 30 rokov prestávajú byť chalupármi, ako bola generácia ich rodičov. Radšej volia predĺžené víkendy v zahraničí,“ povedal Martin Novák z poradenskej spoločnosti Broker Consulting. Pre nich má potom zmysel zabezpečiť si v cudzine aj nehnuteľnosť.
Práve možnosť využiť bývanie v zahraničí na vlastnú rekreáciu je jedným z lákadiel, prečo sa Česi pre nákup nehnuteľnosti v zahraničí rozhodnú. Ako dôvod to uvádza 15 percent z tých, ktorí kúpu nehnuteľnosti v cudzine zvažujú. Len približne pre päť percent je dôvodom zabezpečenie bývania na starobu alebo vidina budúceho predaja, ktorý môže priniesť vyšší výnos než predaj nehnuteľnosti v Česku.