Prezident Emmanuel Macron mal dlho neochvejnú pozíciu hlavného hýbateľa francúzskej politiky. Pre kroky pri presadzovaní dôchodkovej reformy, správanie sa voči poslancom aj pre búrlivú reakciu verejnosti na reformu sa však v súčasnosti stáva pre vlastnú stranu Obnova (Renaissance) do istej miery príťažou, píše v analýze denník Le Figaro.

Francúzsky prezident v pondelok v prejave k národu povedal, že vníma hnev spoločnosti. Časť jeho spolustraníkov verí, že sa prezidentovi podarí dostať Francúzov späť na svoju stranu pomocou ciest do regiónov. Dnes však na neho v Alsasku čakala stovka demonštrantov, ktorí svoju zlosť vyjadrovali tlčením do hrncov. Časť straníkov je v pokušení oslabeného politika obchádzať.

„Prezident je v prvej línii, zasiahlo to jeho politický kapitál. Vláda dostatočne nezvládla politickú nespokojnosť,“ domnieva sa nemenovaný člen vlády. Predsedníčka Národného zhromaždenia Yaël Braunová-Pivetová prezidenta nepriamo obhajovala, keď vo vysielaní stanice France Inter povedala, že „možno čakáme od prezidenta veľa“, a vyzvala ostatné politické sily, aby boli zodpovedné.

Časť poslancov E. Macrona viní z uzurpácie moci a panovačnosti. „Je chyba veci personifikovať a vládnuť sám,“ myslí si poslankyňa Obnovy Caroline Janvierová. „Niektorí už ho nemôžu ani vystáť,“ povedal denníku Le Figaro nemenovaný poslanec z Macronovej strany.

Prvýkrát na verejnosti

Emmanuel Macron sa dnes objavil na verejnosti prvýkrát od chvíle, keď podpísal nepopulárnu dôchodkovú reformu. Pred továrňou v Alsasku ho privítali protestujúci bučaním a búchaním do hrncov. Niektorí držali transparenty kritizujúce prezidenta. Keď potom prezident zamieril do neďalekej dediny, mnoho ľudí naňho pokrikovalo: „Macron, odstúp!“. Ako popísala agentúra Reuters, našli sa aj takí, ktorí mu, naopak, ďakovali, vyjadrovali podporu a chceli sa s ním fotografovať. Prevažne však bolo prijatie v tomto regióne pre E. Macrona skôr nepriateľské. A to aj napriek tomu, že ho táto oblasť v minulosti vo voľbách výrazne podporila.

Počas návštevy dediny Sélestat E. Macron uviedol, že nemá problém s tým, že ľudia vyjadrujú svoju nespokojnosť. „Krajina sa však musí posunúť dopredu,“ uviedol. O niečo skôr počas návštevy továrne na adresu protestujúcich, ktorí vyjadrovali svoju nespokojnosť bitím do hrncov a panvíc, tiež poznamenal, že panvice „Francúzsku nepomôžu posunúť sa vpred“. Nie je podľa neho možné, aby spoločnosť počúvala len tých, ktorí „robia najväčší hluk“.

Symbolickú facku dostal prezident minulý štvrtok, keď bývalá ministerka energetiky a životného prostredia Barbara Pompiliová a tri jej kolegyne vystúpili z poslaneckého klubu strany Obnova a zostali len pridruženými členkami. Počet vládnych hlasov to neohrozí, no je to silné gesto, píše Le Figaro.

Ďalší prejav nedôvery sa objavil minulú stredu, keď poslanci zamietli vymenovanie Macronovho kandidáta do čela národnej agentúry na ochranu životného prostredia. Štyria poslanci z Macronovho tábora hlasovali proti, ďalší štyria sa zdržali.
Historik Jean Garrigues hovorí o „obraze republikánskeho monarchu, ktorý je symbolicky katastrofálny“. Francúzsky prezident sám seba staval do centra diania a odmietal ponechať väčšiu autonómiu poslancom, ktorí ho podporovali, myslí si historik.

Paradoxne „bonapartistický štýl“, ktorý E. Macronovi a jeho strane zaistil jasné víťazstvo a väčšinu pri parlamentných voľbách v roku 2017, mu teraz škodí. „Všetci na tom tratia. Poslanci preto, že sa k nemu priklonili a on preto, že jeho osobná popularita vädne,“ uzatvára J. Garrigues.

Ďalšie dôležité správy

Francúzsky prezident Emmanuel Macron.
Neprehliadnite

Macron vníma hnev ľudu, dôchodkovú reformu však označil za nevyhnutnú