Transparency International Slovensko (TIS) vypracovala analýzu protikorupčného prostredia v Správe štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR a spoločnosť ohodnotila ratingom C na škále od A po E. V organizácii odhalila TIS aj viacero závažných nedostatkov, uviedol vo štvrtok na spoločnej tlačovej konferencii oboch organizácií riaditeľ TIS Michal Piško.
Predseda SŠHR Ján Rudolf zdôraznil, že v rámci hodnotenia neboli s výnimkou verejného obstarávania realizovaného počas bývalého vedenia zistené žiadne porušenia právnych predpisov.
Závažné nedostatky
„Detailná analýza kľúčových oblastí v organizácii odhalila aj viacero nedostatkov závažnejšieho charakteru, tak z hľadiska transparentnosti, ako aj nastavenia a efektivity procesov,“ uviedol Piško.
Dodal, že v niektorých prípadoch sa ich už novému vedeniu podarilo odstrániť. Správa podľa riaditeľa TIS obsahuje aj desiatky odporúčaní, ktoré by mohli hmotným rezervám pomôcť pri obnovení stratenej dôvery verejnosti.
Zaistený majetok z trestnej činnosti bude skladovať Správa štátnych hmotných rezerv
Rudolf pripomenul, že SŠHR je prvou štátnou organizáciou, ktorá spolupracuje s TIS. „Som rád, že aj touto spoluprácou sme ukázali, že nemáme čo skrývať, plníme verejný sľub o očiste mena organizácie a zavádzame do praxe základné body z programového vyhlásenia vlády,“ uviedol Rudolf.
Päť preverovaných oblastí
TIS preverovala SŠHR v piatich oblastiach, a to v prístupe k informáciám, prijímaní zamestnancov, verejnom obstarávaní, politike predaja a prenájmu majetku a etickej infraštruktúre. Výsledné hodnotenie C podľa Piška ovplyvnilo negatívne práve verejné obstarávanie hodnotené ako známkou E najmä pre problémy v minulosti.
Štátne hmotné rezervy nakupovali za Kičuru bez súťaže. ÚVO im potvrdilo vysoké pokuty
Najlepšie, známkou B, vyhodnotila TIS procesy v prijímaní zamestnancov a politike predaja a prenájmu majetku. V prístupe k informáciám a etickej infraštruktúre SŠHR dostala hodnotenie C. Rudolf uviedol, že zlepšenie práve v týchto oblastiach bude patriť k jeho prioritám.
Odporúčania TIS
Nedostatky závažnejšieho charakteru, a to aj z hľadiska transparentnosti, boli identifikované v oblasti prístupu k informáciám, kde podľa TIS organizácia zaostáva vo viacerých oblastiach za aktuálnymi štandardmi vo verejnej správe.
V oblasti etickej infraštruktúry sa doposiaľ SŠHR obmedzovala iba na zákonné minimum, pričom prevládal formalizmus. TIS odporúča napríklad úpravu spôsobu zverejňovania zmlúv, faktúr a objednávok či prijatie etického kódexu záväzného aj pre zamestnancov vykonávajúcich prácu vo verejnom záujme.