Transparency International Slovensko (TIS) vypracovala analýzu protikorupčného prostredia v Správe štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR a spoločnosť ohodnotila ratingom C na škále od A po E. V organizácii odhalila TIS aj viacero závažných nedostatkov, uviedol vo štvrtok na spoločnej tlačovej konferencii oboch organizácií riaditeľ TIS Michal Piško.

Predseda SŠHR Ján Rudolf zdôraznil, že v rámci hodnotenia neboli s výnimkou verejného obstarávania realizovaného počas bývalého vedenia zistené žiadne porušenia právnych predpisov.

Závažné nedostatky

„Detailná analýza kľúčových oblastí v organizácii odhalila aj viacero nedostatkov závažnejšieho charakteru, tak z hľadiska transparentnosti, ako aj nastavenia a efektivity procesov,“ uviedol Piško.

Dodal, že v niektorých prípadoch sa ich už novému vedeniu podarilo odstrániť. Správa podľa riaditeľa TIS obsahuje aj desiatky odporúčaní, ktoré by mohli hmotným rezervám pomôcť pri obnovení stratenej dôvery verejnosti.

Na snímke predseda Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR Ján Rudolf počas tlačovej konferencie SŠHR SR na tému Rozhodnutie ÚVO v prípade nákupu antigénových testov, 14. júla 2021 v Bratislave. Nie je pravda, že SŠHR SR podľa Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) trikrát nakupovala antigénové testy v rozpore so zákonom. Úrad konštatoval porušenie len v jednej zo štyroch zákaziek a aj s tým SŠHR nesúhlasí, netýkalo sa to pritom zmluvy s trnavskou firmou Eurolab Lambda. Vyhlásil to predseda SŠHR
Neprehliadnite

Zaistený majetok z trestnej činnosti bude skladovať Správa štátnych hmotných rezerv

Rudolf pripomenul, že SŠHR je prvou štátnou organizáciou, ktorá spolupracuje s TIS. „Som rád, že aj touto spoluprácou sme ukázali, že nemáme čo skrývať, plníme verejný sľub o očiste mena organizácie a zavádzame do praxe základné body z programového vyhlásenia vlády,“ uviedol Rudolf.

Päť preverovaných oblastí

TIS preverovala SŠHR v piatich oblastiach, a to v prístupe k informáciám, prijímaní zamestnancov, verejnom obstarávaní, politike predaja a prenájmu majetku a etickej infraštruktúre. Výsledné hodnotenie C podľa Piška ovplyvnilo negatívne práve verejné obstarávanie hodnotené ako známkou E najmä pre problémy v minulosti.

ÚVO udelil SŠHR pokuty za nákup zdravotných pomôcok
Neprehliadnite

Štátne hmotné rezervy nakupovali za Kičuru bez súťaže. ÚVO im potvrdilo vysoké pokuty

Najlepšie, známkou B, vyhodnotila TIS procesy v prijímaní zamestnancov a politike predaja a prenájmu majetku. V prístupe k informáciám a etickej infraštruktúre SŠHR dostala hodnotenie C. Rudolf uviedol, že zlepšenie práve v týchto oblastiach bude patriť k jeho prioritám.

Odporúčania TIS

Nedostatky závažnejšieho charakteru, a to aj z hľadiska transparentnosti, boli identifikované v oblasti prístupu k informáciám, kde podľa TIS organizácia zaostáva vo viacerých oblastiach za aktuálnymi štandardmi vo verejnej správe.

V oblasti etickej infraštruktúry sa doposiaľ SŠHR obmedzovala iba na zákonné minimum, pričom prevládal formalizmus. TIS odporúča napríklad úpravu spôsobu zverejňovania zmlúv, faktúr a objednávok či prijatie etického kódexu záväzného aj pre zamestnancov vykonávajúcich prácu vo verejnom záujme.