Keď ruský energetický gigant Gazprom vo štvrtok znovu spustil toky plynu cez plynovod Nord Stream 1, všetkým v Európe odľahlo. Objemy, ktoré ním prúdia, sú síce iba na úrovni 30 až 40 percent jeho kapacity, no na pokrytie okamžitého dopytu to zatiaľ stačí. Ak sa však toky nezvýšia, tak bude mať Európa problém urobiť si zásoby na zimu, píše The Telegraph.

Je teda úplne jasné, čo ma ruský prezident Vladimir Putin v pláne. Rád by sa so Západom zahral na mačku a myš. „Možno ho (plyn) v určitú chvíľu vypnú úplne a Nord Stream 1 prestane pracovať a hotovo,“ strašil tento týždeň Putin.

Jedna rana za druhou

Európska komisia navrhla naprieč blokom 15-percentné zníženie spotreby plynu. Nepochybne ide o reakciu na Putinovo vydieranie, konštatuje denník. Hneď ako toto zníženie vstúpi do platnosti, tak sa jednota Európy začne trhať. Zníženie totiž postihne aj tie členské štáty, ktoré od ruského plynu nie sú až také závislé.

Takéto napätie podkopáva reakciu EÚ na inváziu na Ukrajine. Ako keby to nestačilo, Európska centrálna banka sa vo štvrtok rozhodla po prvý raz za jedenásť rokov zvýšiť úrokové sadzby. Inflácia naďalej rastie a kontinentu hrozí recesia, preto bude dôležité prísť na to, ako najlepšie zdieľať toto ekonomické bremeno.

Sen o silnej Európe sa rozpadá

V EÚ sme už boli svedkami toho, ako dokáže Kremeľ plynom zmanipulovať západných lídrov. Stačí si spomenúť na nedávny prípad chýbajúcej ruskej turbíny, ktorá je potrebná na prevádzku Nord Streamu. Kyjev žiadal Kanadu, aby turbínu nevracala a naďalej tak uplatňovala sankcie voči Rusku za inváziu na Ukrajinu.

Nemecký vicekancelár Robert Habeck sa následne na kanadskú vládu obrátil s výzvou na urýchlené vrátenie turbíny, aby Európa mohla dostávať viac plynu. Kanada napokon Nemecku vyhovela a komponent vrátila.

Z príkladu je jasné, že srdcom európskych ústupkov ruskému prezidentovi je Nemecko, konštatuje The Telegraph. Európa sa pripravuje na možnosť, že v zime nebude mať čím kúriť, no nemecký kancelár Olaf Scholz aj napriek tomu politikou podľa denníka naďalej iba „kľučkuje“.

S radosťou spálil obrovské množstvá uhlia, aby vyriešil nedávnu vlnu horúčav, no odmieta spustiť vyradené jadrové elektrárne, pretože si nechce pohnevať svojich zelených koaličných partnerov.

Sen sa rozplýva

Sen o silnej a jednotnej EÚ sa okolo neho rozpadá. Ak túto zimu Rusko vypne plyn, tak bude blok osamelejší a rozdelenejší než kedykoľvek predtým.

Brusel pôvodne tvrdil, že bude na čele reakcie Západu na vojnu na Ukrajine, no zdá sa, že od toho má EÚ ďaleko. Kremeľ si kontinent zobral ako rukojemníka a bude žiadať výkupné, uzatvára The Telegraph.

Ďalšie dôležité správy

WA 19 archív Düsseldorf - Na archívnej snímke z 13. júna 2022 centrála najväčšieho nemeckého dovozcu ruského plynu Uniper v Düsseldorfe. Nemecký dovozca plynu Uniper potrebuje úver vo výške 8 miliárd eur od štátnej rozvojovej banky KfW na zabezpečenie likvidity. FOTO TASR/DPA


ARCHIV - 13.06.2022, Nordrhein-Westfalen, Düsseldorf: Die Hauptverwaltung des Energieversorgungsunternehmens Uniper in Düsseldorf. Die Maßnahmen zur Rettung des angeschlagenen Energiekonzerns Uniper werden konkreter. (zu
Neprehliadnite

Nemecká vláda sa dohodla na záchrane dovozcu ruského plynu Uniper