V Srbsku dnes voliči vo viac ako 8 000 volebných miestností rozhodovali o budúcom prezidentovi, o zložení parlamentu aj o vedení hlavného mesta Belehradu a ďalších 13 miest a obcí. V dnešných srbských prezidentských a parlamentných voľbách jasne zvíťazila súčasná hlava štátu Aleksandar Vučić a jeho Srbská pokroková strana. Srbský prezident si v nedeľňajších voľbách hlavy štátu zabezpečil ďalšie päťročné funkčné obdobie už v prvom kole. Vyplýva to z prognóz inštitútov IPSOS a CESID zverejnených neskoro večer, podľa ktorých získal takmer 60 percent hlasov. Pokiaľ sa takto výrazné víťazstvo potvrdí, nebude nutné organizovať druhé kolo prezidentských volieb.

Vučić je určujúcou osobou srbskej politickej scény v posledných desiatich rokoch, vo svojich rukách za ten čas sústredil takmer všetky mocenské páky v krajine. Pri svojom prvom zvolení v roku 2017 získal hneď v prvom kole 55 percent hlasov a aktuálne sondáže napovedajú, že ani tento rok nebude nutné organizovať druhé kolo. Vo voľbách do Skupčiny z roku 2020, ktoré väčšina opozície bojkotovala, získala SNS bezmála 61 percent hlasov a aj tento rok jej prieskumy prisudzujú vyše 50 percent hlasov.

Väčšina tradične rozdrobenej demokratickej opozície išla tentoraz do parlamentných volieb spoločne v koalícii Zjednotení pre víťazstvo Srbska. Postavila tiež prezidentského kandidáta, bývalého náčelníka generálneho štábu Zdravka Ponoša. Jeho šance proti Vučičovi sú však pokladané za mizivé. Nádeje na zisk postu starostu v Belehrade sa v posledných týždňoch kampane tenčili aj pre spoločného opozičného kandidáta Vladetu Jankoviča.

Pred niektorými volebnými miestnosťami sa dnes tvorili dlhé rady. Hlasovacie právo má 6,5 milióna osôb a do 19:00 SELČ, kedy do skončenia volieb zostávala hodina, odovzdalo svoje hlasy zhruba 55 percent oprávnených voličov. V roku 2020 predstavovala volebná účasť v rovnakom čase zhruba 45 percent.

Opozičné organizácie uviedli, že počas dnešného hlasovania zaznamenali množstvo nezrovnalostí. Opoziční volební kontrolóri hlásili mnoho odovzdaných hlasov ľudí, ktorí už sú po smrti alebo neexistujú. Aktivisti vládnej strany údajne za hlasy ponúkali ľuďom peniaze.
Opozičný predstaviteľ Pavle Grbović bol napadnutý v kancelárii Vučičovej strany na predmestí Belehradu a utrpel poranenie tváre.

Hlásené je aj napadnutie predstaviteľa vládnej strany v meste Niš.
Vučić pri volebnej miestnosti povedal novinárom, že očakáva, že Srbsko bude pokračovať po ceste "stability, pokoja a mieru". „Verím vo výrazné a presvedčivé víťazstvo," povedal podľa agentúry AP Vučić s tým, že počíta s volebným ziskom 60 percent.

Kvôli odmietavému postoju vlády v Prištine sa tento rok neotvorili volebné miestnosti v Kosove. Tamojší Srbi a ďalší kosovskí obyvatelia s právom hlasovať - ​​v úhrne asi 100-tisíc ľudí - mohli odovzdať hlas v srbských okresoch priliehajúcich ku Kosovu. Belehradské médiá informovali o zhruba dva kilometre dlhom fronte automobilov na jednom z hlavných prechodov medzi Kosovom a Srbskom. Zo severnej Mitrovice zvážali voličov do najbližšieho srbského mesta Raška autobusy.

Na „supervolebný deň" dohliadalo viac ako 4 000 pozorovateľov z domácich mimovládnych organizácií, Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), Rady Európy a prvýkrát aj z delegácie Európskeho parlamentu. Nezávislá belehradská agentúra CESID oznámila niekoľko nezrovnalostí, kvôli ktorým muselo byť hlasovanie v dvoch volebných miestnostiach hlasovanie dočasne prerušené.

Ďalšie dôležité správy

WA 14 Belehrad - Srbský prezident Aleksandar Vučič odpovedá na otázky novinárov pred volebnou miestnosťou v Belehrade počas referenda o zmene ústavy v Srbsku v nedeľu 16. januára 2022. V referende voliči rozhodnú o zmene ústavy v časti týkajúcej sa voľby sudcov a prokurátorov. FOTO TASR/AP 

Serbia's President Aleksandar Vucic speaks to the media after casting his ballot for a referendum on constitutional changes, in Belgrade, Serbia, Sunday, Jan. 16, 2022. The government has said the amendments
Neprehliadnite

Prezident Vučič tvrdí, že v Kosove dochádza k etnickým čistkám Srbov