Nová srbská vláda vedená socialistami a nacionalistami sa pokúša ovládnuť centrálnu banku, jej guvernér už rezignoval, a rumunský premiér Victor Ponta sa zas ani po neúspešnom referende nevzdáva pokusov zvrhnúť prezidenta. Európska únia je dianím v oboch krajinách znepokojená – Rumunsko je jej členom, Srbsko sa uchádza o vstup.
Parlament v Srbsku (skupština) – má na stole novelu zákona o centrálnej banke. Návrh podľa agentúry Bloomberg počíta s vytvorením špeciálneho orgánu, ktorý by hral „aktívnu rolu“ pri rozhodovaní o monetárnej politike. Má tiež mať právomoc zabrániť bankám vykonávať „nevhodné“ medzinárodné platobné operácie a prať špinavé peniaze.
Pôvodne zmena počítala aj s tým, že by štát mohol centrálnu banku nútiť kupovať vládne dlhopisy na sekundárnych trhoch a uľahčovať jej tak financovanie samej seba. Tohto nápadu sa však už koalícia vzdala, píše Bloomberg.
Srbská centrálna banka mení vedenie
Jedným z cieľov zákona bolo vymeniť guvernéra NBS (Národná banka Srbska) Dejana Šoškića, ktorého má nahradiť podpredsedníčka najväčšej vládnej strany SNS (Srbskej pokrokovej strany) Jorgovanka Tabakovićová. V Srbsku nejde o nič netypické, celé funkčné obdobie tam nevydržal za posledných 20 rokov ani jeden šéf centrálnej banky. D. Šoškić najprv odstúpiť odmietal, nakoniec sa však predsa len vzdal funkcie. Za dôvod označil navrhované zmeny zákona. „Prijatie takýchto zmien a doplnkov Zákona o Národnej banke Srbska by mohlo mať vplyv na vážne zhoršenie pozície našej krajiny na medzinárodných finančných trhoch a spomaliť proces európskej integrácie,“ vyhlásil podľa srbského portálu B92.
Brusel prostredníctvom hovorcu eurokomisára pre integráciu Štefana Füleho odkázal, že je znepokojený a zmeny v centrálnej banke by boli krokom späť.
EÚ i Medzinárodný menový fond môžu využiť viacero pák na to, aby si v Srbsku vymohli svoje. Ak bude chcieť Srbsko pokročiť v rokovaniach o vstupe do EÚ, nebude môcť názor únie ignorovať. MMF ešte vo februári zmrazil Srbsku dohodu o pomoci za 1,3 miliardy eur, horšiaca sa hospodárska situácia tlačí Belehrad k tomu, aby sa ju snažil obnoviť. Srbský dinár po oznámení demisie D. Šoškića padol podľa Bloombergu voči euru takmer o percento.
Rumunský prezident nemá post istý
Rumunský prezident Traian Băsescu sa stále nemôže vrátiť do úradu, hoci sa podľa údajov volebnej komisie na referende o jeho zosadení nezúčastnilo potrebných 50 percent voličov. Ústavný súd si dal čas na potvrdenie výsledkov do polovice septembra. Dočasnou hlavou štátu tak zostáva spojenec V. Pontu Crin Antonescu.
Premiér podľa týždenníka The Economist predložil ústavnému súdu dokumenty, podľa ktorých rumunská populácia klesla o tri milióny ľudí, čo by podľa neho mal ústavný súd brať do úvahy pri hodnotení účasti na referende.
Ilustračné foto na titulke - SITA / AP