Srbsko, ktoré je plne závislé od dodávok ruského plynu, sa na budúci rok chystá nakupovať plyn z Azerbajdžanu. V tom čase už by malo byť dokončené napojenie na bulharský plynovod, povedala to dnes srbská ministerka energetiky Zorana Mihajlovićová.
„V súčasnosti s Azerbajdžanom rokujeme o rezervácii kapacít plynu na budúci rok, pretože prepojovací plynovod Srbsko - Bulharsko bude dokončený o rok v septembri," uviedla Mihajlovićová v Sarajeve na konferencii venovanej energetike.
Srbsko sa chce odstrihnúť od ruského plynu
Grécko a Bulharsko minulý týždeň dokončili dlho odkladaný plynovod a očakávajú, že prispeje k ukončeniu závislosti Európy od ruského plynu. Surovina v ňom bude prúdiť z mesta Komotini na severovýchode Grécka do mesta Stará Zagora v strednom Bulharsku. Bude prepojený s ďalším plynovodom privádzajúcim azerbajdžanský plyn. Do Bulharska prestal prúdiť plyn z Ruska v apríli, pretože krajina zaň odmietla platiť v rubľoch.
„Napojenie je pre nás niečo ako životabudič, to najdôležitejšie, čo Srbsko v súčasnosti robí ohľadom diverzifikácie plynu," povedal Mihajlovićová. Akonáhle bude dokončené prepojenie s Bulharskom, Srbsko bude môcť tiež získavať skvapalnený zemný plyn z Grécka, dodala.
Krajina sa usiluje o členstvo v Európskej únii
V roku 2008 Srbsko zverilo svoje plynárenské a ropné odvetvie do rúk ruských spoločností. Firmy Gazprom Nefť a Gazprom spoločne držia väčšinový podiel v jedinej srbskej ropnej spoločnosti NIS, zatiaľ čo Gazprom je väčšinovým akcionárom jediného zásobníka plynu v Srbsku.
Balkánska krajina však usiluje o vstup do Európskej únie, a tak sa dostala pod tlak západných krajín, aby zladila svoju zahraničnú politiku s blokom. Teda uvalila na Rusko sankcie. Mihajlovićová uviedla, že Srbsko nerokovalo o zmene vlastníka spoločnosti NIS.
„Nebolo to od nás požadované v rámci žiadneho balíka sankcií," povedala. „Ale ak dôjde k tomu, že by bola ohrozená energetická bezpečnosť, štát urobí čokoľvek, aby ju ochránil," dodala.
Vláda rešpektuje západné sakncie
Mihajlovićová tiež povedala, že teraz, keď sa na ruskú ropu vzťahujú sankcie, spoločnosť NIS sa snaží nakupovať ropu od dostupných producentov. Chystá sa objednať ropu z Iraku.
Srbsko musí podľa ministerky dovážať desať percent svojej spotreby elektriny a v zimných mesiacoch, keď sa očakáva nárast cien o 15 až 20 percent, sa dovoz zvýši na 20 až 30 percent. Srbsko, ktoré vyrába 70 percent elektriny z uhlia, pomôže štátnej energetickej spoločnosti EPS doviezť štyri milióny ton uhlia, ktoré bude potrebovať do prvého štvrťroka budúceho roka, uviedla Mihajlovićová.