Aj napriek intenzívnemu tlaku zo strany USA a európskych krajín podľa srbského prezidenta Aleksandara Vučiča nehrozí, aby Srbsko dovolilo Kosovu stať sa členom OSN, píše agentúra Bloomberg.
Spolieha sa na veto
Srbsko stále považuje Kosovo za svoje územie. Táto bývalá srbská provincia vyhlásila nezávislosť v roku 2008, necelých desať rokov po tom, čo tieto dve strany medzi sebou viedli vojnu.
Belehrad sa spolieha na členov OSN disponujúcich právom veta, akými sú Čína či Rusko, že sa voči uznaniu Kosova ohradia.
Vučič počas svojej pondelkovej tlačovej konferencie v New Yorku, ktorá prebehla v súvislosti s Valným zhromaždením OSN, povedal, že aj keby Srbsko plne neuznalo zvrchovanosť Kosova, tak by krajiny „nikdy neboli schopné Prištinu z OSN vykopnúť“, ak by získala miesto v tejto organizácii.
Tlak Bruselu
Srbsko sa podľa Vučiča pripravuje na ekonomické dôsledky svojho vzdoru. EÚ už roky sprostredkováva rozhovory medzi Belehradom a Prištinou, no tie zatiaľ nepriniesli žiadne ovocie, keďže sa im nepodarilo prelomiť patovú situáciu v otázke Kosova.
Brusel požaduje, aby obe strany normalizovali svoje vzťahy, ak sa chcú stáť členmi EÚ. Srbský líder sa však podľa Bloombergu odmieta podvoliť.
Vučič sa minulý týždeň v rámci diplomatických snáh stretol s vyslancami pre Balkán z EÚ, Francúzska a Nemecka. Podľa svojich slov odmietol návrh dohody, ktorá by Kosovu umožnila stať sa členom OSN.
„Musíme sa postarať o to, ako budeme žiť,“ uzavrel srbský prezident.