Srbsko je dejiskom zástupnej vojny medzi Východom a Západom, povedal v pondelok prezident Aleksandar Vučič, keďže Belehrad sa snaží udržať krehkú rovnováhu medzi ambíciou vstúpiť do Európskej únie a väzbami s Ruskom a Čínou.
Vučičove vyjadrenia pre agentúru Reuters prišli deň po tom, ako demonštranti na zhromaždení v Belehrade proti pochodu homosexuálov mávali ruskými vlajkami a niesli plagáty ruského prezidenta Vladimira Putina.
„Nemôžem povedať, že to (protest) bol zástupný útok, pretože tam bolo veľa obyčajných ľudí... ale či je v Srbsku zástupný konflikt... je tam, o tom niet pochýb, Východ a Západ," povedal v rozhovore pre Reuters vo svojej kancelárii v Belehrade.
Srbsko je kandidátom na vstup do Európskej únie, ktorá je jeho najväčším obchodným partnerom a investorom. Je vojensky neutrálne, ale udržiava vzťahy s NATO a nakupuje zbrane od jeho členských štátov.
Balkánska krajina je však takmer úplne závislá od ruského plynu a od Ruska nakupuje aj zbrane. Čína je významným investorom, najmä v oblasti ťažby a infraštruktúry.
Hoci Srbsko na pôde OSN odsúdilo ruskú inváziu na Ukrajinu, odmietlo sa pripojiť k sankciám voči Moskve. Peking aj Moskva podporujú odpor Srbska voči nezávislosti Kosova, bývalej južnej provincie Belehradu, o ktorú viedlo v rokoch 1998 - 1999 vojnu.
„Snažíme sa prežiť... s čo najmenšími ranami a jazvami," povedal Vučič, bývalý nacionalista, ktorý sa neskôr prihlásil k proeurópskej politike.