Ak by po volebnom víťazstve Smeru na Slovensku parlament narýchlo menil zákon o centrálnej banke, vďaka ktorému by sa novým guvernérom stal napríklad podpredseda strany Peter Kažimír, vzbudilo by to zrejme rozruch nielen pod Tatrami. Niečo podobné sa chystá v Srbsku.
Srbské médiá píšu od chvíle, keď sa začala rodiť nová vládna koalícia pod vedením socialistu Ivicu Dačića, že súčasný guvernér Národnej banky Srbska (NBS) Dejan Šoškić to má spočítané. Koncom tohto týždňa tento zámer potvrdili aj politici. Namiesto neho by mala nastúpiť podpredsedníčka najväčšej vládnej strany - nacionalistickej SNS (Srbskej pokrokovej strany) Jorgovanka Tabakovićová.
Zatiaľ odoláva
Šesťročné funkčné obdobie D. Šoškićovi ešte nevypršalo a sám rezignovať nemieni. Zákon umožňuje jeho odvolanie v prípade, že bol odsúdený za trestný čin, stal sa nesvojprávnym alebo vykonáva funkciu „neodborne a bezzásadovo a vážne zlyháva pri prijímaní a plnení rozhodnutí“. Takéto konštatovanie by pritom musela potvrdiť Banková rada NBS, kde má D. Šoškić podľa srbského týždenníka Nin väčšinovú podporu. Potom by parlament mohol guvernéra odvolať z funkcie.
Riešením pre novú vládnu koalíciu je preto podľa týždenníka Nin zákon jednoducho zmeniť. Popritom si vládni politici vraj dosadia svojich ľudí aj na dva zo štyroch viceguvernérskych postov.
Výmeny v guvernérskej funkcii pritom v Belehrade nie sú nijakou mimoriadnou udalosťou. Portál B92 upozorňuje, že plné funkčné obdobie nevydržal za posledných 20 rokov ani jeden šéf srbskej či predtým juhoslovanskej centrálnej banky.
Čo na to fond?
Otázkou je, aký názor bude mať na takýto spôsob výmeny Medzinárodný menový fond (MMF), s ktorým sa zrejme nová vláda bude snažiť rokovať o rozmrazení dohody o pomoci v hodnote jednej miliardy eur. Fond ju stopol vo februári, keď Belehrad nedokázal plniť podmienky. Napríklad Maďarsko muselo svoj zákon o centrálnej banke upraviť, aby mohlo začať s MMF rokovať o poskytnutí záložného úveru.
Ako dlho by Srbsko vydržalo bez medzinárodnej podpory, je otázne. Začiatkom tohto mesiaca krajina predávala ročné pokladničné poukážky. Namiesto nádejí na 18 miliárd dinárov (približne 151 miliónov eur) si dokázala požičať len 6,87 miliardy (zhruba 58 miliónov eur), pričom výnosy stúpli na 14,25 percenta. Verejný dlh rýchlo stúpa, presiahol už 50 percent výkonu ekonomiky, zatiaľ čo v roku 2008 bol pod 30 percentami. Dinár naopak voči euru stratil za rok takmer 13 percent hodnoty a voči doláru viac než štvrtinu. V prvom kvartáli sa ekonomika prepadla a nezamestnanosť dosahuje grécku a španielsku úroveň – takmer 25 percent práceschopného obyvateľstva.
Nová vláda sa síce hlási k smerovaniu do Európskej únie, tvoria ju však strany, čo v minulosti podporovali režim Slobodana Miloševića. I. Dačić bol v minulosti jeho hovorcom, potom však zastával vo vláde vedenej prozápadnými demokratmi post ministra vnútra. SNS má korene v extrémne nacionalistickej Srbskej radikálnej strane.
Ilustračné foto - SITA / AP