Zavedenie eura zmiernilo podľa guvernéra Národnej banky Slovenska Ivana Šramka dopad súčasnej finančnej krízy na slovenskú ekonomiku.
"V ekonomike zaniklo kurzové riziko, čo je veľmi dôležité pre stabilitu. Je úplne zrejmé, že v krajinách, ktoré nie sú v eurozóne, sú dopady ďaleko výraznejšie a ich riešenie je oveľa zložitejšie a drahšie ako v krajinách, ktoré v eurozóne sú," informoval v pondelok v online diskusii na portáli euromena.sk.
Ako dodal, vývoj mien malých a otvorených ekonomík je ďaleko viac pod vplyvom špekulácií, čo môže spôsobiť obrovské problémy. "Ich vývoj je veľmi ťažké z úrovne centrálnej banky alebo vlády ovplyvňovať," dodal guvernér. Aký vplyv bude mať hospodárska kríza na ekonomický rast Slovenska v tomto roku guvernér komentovať nechcel. Ako konštatoval, centrálna banka oficiálnu aktualizovanú predikciu vývoja hrubého domáceho produktu zverejní v marci.
Euro podľa I. Šramka tiež neznižuje konkurencieschopnosť Slovenska voči krajinám, ktoré nie sú členmi eurozóny. Zároveň dodal, že ani zlacnenie pracovnej sily v dôsledku oslabovania mien krajín mimo eurozóny, im nepomôže vysporiadať sa s krízou: "V súčasnosti je problém výroby a exportu postavený predovšetkým na tom, že nie je dopyt po výrobkoch v zahraničí a preto zlacňovanie výroby a zvýšenie tržieb cez oslabovanie vlastnej meny nie je účinné," napísal v diskusii.
Podľa I. Šramka je pre slovenskú ekonomiku dôležité, aby sa mzdy vyvíjali primerane a rástli v súlade s rastom produktivity, čím sa dokáže eliminovať dopad oslabujúcej meny na efektívnosť výroby v medzinárodnej konkurencii. Navyše sú podľa neho výkyvy okolitých mien tak veľké, že výrazne komplikujú bežné podnikanie a plánovanie investícií a ďalšieho rozvoja podnikania.
"U väčšiny okolitých krajín platí, že sú väčšími dovozcami, ako vývozcami tovarov a služieb. Oslabenie meny toto negatívne saldo v takomto prípade ešte zväčšuje," dodal I. Šramko.
Foto na titulke - Flickr.com