Odchádzajúca šéfka Wikipedie Sue Gardner v každoročnej správe grantovej komisie napísala, že je prekvapená, ako veľa prostriedkov dostávajú tí, ktorí tak málo prispievajú k rozvíjaniu encyklopédie. Navyše, podľa S. Gardnerovej mnohí tí, ktorí dostávajú granty, zároveň rozhodujú o ich pridelení, čo podľa nej môže viesť k rôznym formám korupcie a ku konfliktu záujmov.

„Som presvedčená o tom, že míňame veľa peňazí, viac, než by bolo adekvátne výsledkom, ktoré sme doteraz videli,“ napísala S. Gardner v správe.

Wikipediu spravuje nadácia Wikimedia Fondation sídliaca v San Franciscu, ktorá dotuje vyše štyridsať ďalších Wikimedia organizácií po celom svete. Tieto organizácie by mali šíriť agendu Wikimedie vo svojich regiónoch a sú najväčšími prijímateľmi grantov.

„Príliš veľkú časť peňazí míňajú regionálne organizácie, zatiaľ čo hodnotu na jednotlivých projektoch Wikimedie vytvárajú individuálni editori. Práve vďaka ich práci čitatelia dotujú našu organizáciu. Nie som si istá, že dodatočná hodnota, ktorú vytvárajú regionálne organizácie je adekvátna finančným nákladom.“

Podľa magazínu Mashable minulý rok grantová komisia Wikimedie rozdelila v grantoch 5,65 milióna dolárov. Takmer 90 percent financií išlo na regionálne pobočky, pritom dvanásť z nich získalo 83 percent všetkých prostriedkov v grantoch.

Hoci v slovách S. Gardnerovej cítiť istú dávku diplomacie, medzi riadkami sa dá prečítať jej znepokojenie z pomerov v organizácii. V správe upozornila na to, že väčšina členov grantovej komisie pôsobí zároveň vo vedúcich pozíciách regionálnych organizácií a že proces prideľovania grantov je v súčasnosti nastavený tak, že neposkytuje dostatočnú ochranu pred zneužívaním prostriedkov alebo pred rodinkárstvom. Zároveň však dodáva, že verí v dobré úmysly všetkých členov komisie.

Jeden z editorov Wikipedie má však iný názor. „Predpokladať dobrý úmysel sa dá v prípade editovania otvorenej encyklopédie, ale nie je to také ľahké, keď máte na starosti 11 miliónov dolárov,“ uviedol pre magazín Mashable editor, ktorý používa prezývku Tango. 

S. Gardner oznámila svoj zámer odísť z postu výkonnej riaditeľky Wikipedie v marci tohto roka. Ako uviedla v oznámení, rozhodla sa tak preto, že je znepokojená tendenciami ohrozovania slobody internetu a v budúcnosti sa chce venovať tejto oblasti. Zo svojej súčasnej pozície chce odísť, keď za ňu organizácia nájde náhradu. 

Podľa britského portálu Register sa počas pôsobenia S. Gardnerovej zvýšil počet zamestnancov organizácie z troch v roku 2006 na 174 v roku 2013. S Gardner tiež stála za kampaňou z rokov 2011 a 2012, počas ktorej sa vyzbieralo 38,4 milióna dolárov.