Slovensko čelí rekordnej závislosti na zahraničnom financovaní. Koncom novembra štát evidoval dlh vo výške približne 73 miliárd eur, pričom väčšinu tvoril predaj štátnych dlhopisov a úvery. „Závislosť na zahraničných investoroch sa výrazne zvýšila, keďže nerezidenti vlastnia až 54,8 percenta všetkých dlhopisov, čo je nárast o sedem percentuálnych bodov za rok,“ upozornil analytik ČSOB Marek Gábriš.
Trend posilnil syndikovaný predaj dlhu na prelome októbra a novembra. „Financovanie z domácich zdrojov pritom obvykle prináša väčšiu dlhodobú stabilitu,“ poznamenal analytik. Slovenskí investori sú prevažne poisťovne, dôchodkové spoločnosti alebo banky. Nárast dlhového financovania ovplyvňujú aj uvoľnené dlhové brzdy po voľbách a priaznivé externé prostredie, bez väčších turbulencií na finančných trhoch.
Napriek tomu budú úrokové náklady vyššie než v predchádzajúcej dekáde. „Podľa odhadov Európskej komisie bude náš deficit na budúci rok stále jedným z najvyšších v EÚ,“ dodal Gábriš, s dôrazom na nutnosť udržiavania dôvery investorov.