Koncom vlaňajšieho novembra malo Slovensko najnižšiu rizikovú prirážku na vládne dlhopisy od augusta 2022. Zároveň ale naďalej patrí medzi najvyššie v eurozóne. Prirážky totiž klesajú vo väčšine členských štátov menového bloku, poukázal Inštitút pre stratégie a analýzy (ISA).
Riziková prirážka vo všeobecnosti vyjadruje rozdiel v úrokovej sadzbe na desaťročné dlhopisy krajiny oproti Nemecku, ktoré investori vnímajú ako bezrizikové. Aktuálne si Slovensko vie na trhoch požičať za 3,33 percenta ročne, čo je o 1,02 percentuálneho bodu viac ako v Nemecku.
„Aj napriek poklesu úrokovej sadzby z 3,86 percenta v novembri 2023 sme sa medziročne posunuli z piateho na tretie miesto s najvyššou prirážkou v eurozóne. V znižovaní nás predbehlo Grécko, Chorvátsko a Lotyšsko,“ priblížil ISA. Najvyššiu prirážku v eurozóne na úrovni 1,26 percentuálneho bodu má Taliansko.
Rizikové prirážky štátov eurozóny sa postupne približujú k nemeckej referenčnej hodnote a rozptyl medzi nimi sa oproti roku 2022 výrazne zmenšil.
Vďaka členstvu v eurozóne a stabilnej menovej politike si vie Slovensko požičať výrazne lacnejšie ako Maďarsko (6,63 percenta), ale aj Poľsko (5,66 percenta) či Česko (4,1 percenta).