Slovensko má záujem aktívne sa podieľať na obnove Ukrajiny, uviedol podpredseda vlády SR Peter Kmec, ktorý sa vo štvrtok v Blenheimskom paláci v Británii zúčastní na štvrtom samite Európskeho politického spoločenstva. Ústrednou témou otváracieho plenárneho zasadnutia je Ukrajina.

Systém podpory podnikateľov

„Pripravujeme systém finančnej podpory pre našich podnikateľov s cieľom zapojiť ich do projektov obnovy a rekonštrukcie,“ povedal Kmec, ktorý vo svojom vyhlásení zdôraznil aj dôležitosť budovania obchodných partnerstiev medzi krajinami a regiónmi, pričom je podľa neho nevyhnutné zmapovať potenciál slovenských spoločností a potreby na ukrajinskej strane a nájsť spoločné menovatele.

„Slovensko ako krajina susediaca s Ukrajinou má dôležité postavenie ako most medzi Ukrajinou a EÚ, a preto je naším cieľom aj podpora prepojenosti, a to najmä investíciami do infraštruktúry a energetiky na východnom Slovensku,“ uviedol Kmec a dodal, že zapojenie Slovenska do obnovy Ukrajiny je príležitosťou podporiť vzájomný rozvoj a stabilitu v celom regióne.

Európska migračná politika

Témou v poradí štvrtého samitu je aj migrácia, ktorú Slovensko podľa Kmeca považuje za jednu z najväčších výziev pre Európsku úniu, pretože priamo vplýva na politickú stabilitu, bezpečnosť a sociálno-ekonomický rozvoj kontinentu.

Podpredseda vlády uviedol, že nová a komplexná celoeurópska migračná politika si vyžaduje holistický prístup, založený na osvedčených postupoch, ako je „posilnenie ochrany vonkajších hraníc, efektívna spolupráca s krajinami pôvodu a tranzitu a boj proti obchodovaniu s ľuďmi“.

Samit Európskeho politického spoločenstva

Účastníkmi Európskeho politického spoločenstva je 50 hláv štátov a vlád. Program samitu pozostáva z úvodného plenárneho zasadnutia a okrúhlych stolov k témam energetika a konektivita, ochrana demokracie a migrácia. Kmec sa zúčastní na rokovaní za okrúhlym stolom o migrácii.

Európske politické spoločenstvo je medzivládna platforma pre politickú a strategickú diskusiu o budúcnosti Európy, ktorej vznik inicioval v roku 2022 po invázii Ruska na Ukrajinu francúzsky prezident Emmanuel Macron. Európske politické spoločenstvo nemá nahrádzať iné existujúce formáty, akými sú NATO, OSN či Rada Európy.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke opätovne zvolená predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová (uprostred v pozadí) počas ustanovujúcej plenárnej schôdze Európskeho parlamentu po júnových voľbách v utorok 16. júla 2024 v Štrasburgu. Európsky parlament (EP) si zvolil v utorok v Štrasburgu za svoju predsedníčku maltskú europoslankyňu Robertu Metsolovú z Európskej ľudovej strany (EPP). FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Proti uzneseniu o Ukrajine hlasovala vyše polovica slovenských europoslancov