Slovenská lieková agentúra ŠÚKL v rámci svojho skúmania vakcíny tvrdí, že šarže Sputnika dodané na Slovensko sa nezhodujú s tými, ktoré boli analyzované v rámci štúdie odborného časopisu Lancet.

Na problémy narazila aj európska lieková agentúra EMA, ktorá skúma, či pri klinických skúšaniach Sputnika neboli porušené etické štandardy.

Podľa Financial Times agentúra na budúci týždeň spustí vyšetrovanie, či klinické skúšania vakcíny prebehli v súlade s etickými a vedeckými štandardmi označovanými ako „dobrá klinická prax“ (GCP).

Dôvodom sú obavy ľudí, ktorí prišli do styku s procesom klinického skúšania v Rusku. To sa malo vykonávať na vojakoch a štátnych zamestnancoch. Niektorí z nich mohli byť do očkovania nútení svojimi nadriadenými, uvádza Reuters.

Na snímke injekčné striekačky s vakcínou proti ochoreniu COVID-19 počas očkovania učiteľov vo vakcinačnom centre UNLP Košice 13. januára 2021. FOTO TASR – František Iván
Neprehliadnite

Od Astry cez Pfizer po Sputnik: Veľké porovnanie vakcín

Šéf ruského investičného fondu RDIF Kirill Dmitriev popiera použitie nátlaku a tvrdí, že všetko prebehlo v súlade s dobrou klinickou praxou.

EMA je v súčasnosti v procese prehodnocovania vakcíny Sputnik V. Súhlas s jej použitím bude závisieť od skutočnosti, či Rusko pri skúšaní vakcíny dodržalo dobrú klinickú prax.

Inšpekcia EMA produkčných zariadení v Rusku naplánovaná na budúci mesiac bola o niekoľko dní odložená kvôli inšpekciám od krajín, ktoré kupujú Sputnik. Schválenie ruskej vakcíny od EMA sa aj pri možnosti odobrenia GCP posúva najskôr do ďalšieho mesiaca.