Vo výskumnom centre Cadarache vo francúzskom Saint-Paul-lés-Durance sa buduje fúzny reaktor ITER (Medzinárodný termonukleárny experimentálny reaktor). Ide o najväčší reaktor jadrovej syntézy na svete. Na jeho budovaní sa podieľa 35 krajín, vrátane EÚ, Číny, Ruska, USA, Indie, Japonska a Kórey.
S jeho plnou prevádzkou však skôr ako v roku 2039 nemožno počítať.
Generálny riaditeľ projektu Pietro Barabaschi oznámil, že odklad bude stáť ďalších päť miliárd eur. Celkový rozpočet pritom už dávno presiahol 20 miliárd eur.
Nemecké mesto vyhlásilo energetickú núdzovú situáciu. Zelené zajtrajšky dobieha tvrdá realita
„Hoci odklad nie je dôvodom na oslavu, ITER už doteraz dosiahol prelomovú inžiniersku prácu, ktorá bude dôležitá pre všetky prebiehajúce aj budúce projekty jadrovej fúzie,“ uviedla pre portál PhysicsWorld riaditeľka z nemeckého Inštitútu Maxa Plancka pre fyziku plazmy (IPP) Sibylle Günter.
Tréning trpezlivosti a zvyšovania nákladov
Projekt opakovane čelí zvýšeným nákladom a časovým odkladom. S prvou testovacou fázou sa pôvodne počítalo v roku 2020. Následne omeškanie spôsobili problémy v dodávateľskom reťazci počas covidu
„Objavili sa aj technické problémy, ako napríklad trhliny vo vodovodných potrubiach, ktoré slúžia na chladenie, pre ktoré v roku 2022 francúzsky úrad pre jadrovú bezpečnosť nakrátko zastavil montáž," píše portál PhysicsWorld.
Podľa najnovších informácií sa plná prevádzka spustí najskôr o 15 rokov. Ďalší postup oznámi vedenie ITER na novembrovom stretnutí.
ITER (v latinčine znamená „cesta“) je jednej z najambicióznejších projektov v oblasti energetiky na svete.
Vybudovanie najväčšieho tokamaku (fúzneho reaktora) ako bezuhlíkového zdroja by malo byť jedným zo zásadných riešení celosvetového dopytu po energii. Má fungovať na rovnakom princípe, ktorý poháňa Slnko a hviezdy. Pri teplote 150 miliónov stupňov Celzia sa v ňom navzájom zrážajú vodíkové jadrá, spájajú sa do ťažších atómov hélia a pri tomto procese uvoľňujú obrovské množstvo energie.
Slovenská nukleárna spoločnosť začiatkom tohto roka informovala, že výskum v oblasti výroby energie jadrovou syntézou napreduje a do odvetvia priťahuje nové investície. Zdôraznila, že podľa Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu sa ITER naplno osvedčí až v roku 2050.