Podvýživa detí je jedným z najväčších zdravotných problémov. Podľa miliardára Billa Gatesa môže zlepšenie výživy zásadne ovplyvniť zdravie na globálnej úrovni. Medzi rokmi 2000 a 2020 sme boli svedkami zdravotníckeho boomu, informuje The Economist. Úmrtnosť detí klesla o 50 percent.
Kým v roku 2000 zomieralo každoročne viac ako 10 miliónov detí, dnes je to menej ako päť miliónov. Výskyt najnebezpečnejších infekčných chorôb tiež klesol na polovicu, pričom najväčší pokrok nastal v regiónoch s najvyšším zdravotným zaťažením, ako sú subsaharská Afrika a južná Ázia. Potom prišla pandémia covidu-19, ktorá pokrok zastavila.
Podľa údajov Inštitútu pre meranie zdravia a hodnotenie (IHME) bude medzi rokmi 2024 a 2050 v dôsledku klimatických zmien trpieť 40 miliónov detí zakrpatením a 28 miliónov bude čeliť chradnutiu, čo sú najakútnejšie formy podvýživy, ktoré zabraňujú deťom dosiahnuť ich plný fyzický a mentálny potenciál.
Musíme investovať do globálneho zdravia, aby sme chránili deti pred najhoršími dôsledkami hladu, zmiernili dopady klimatických zmien a podporili ekonomický rast, zdôraznil B. Gates. Inšpiráciu môžeme podľa neho čerpať z minulosti.
USA nevyberajú dosť na daniach. Keby to riadil Bill Gates, zaplatil by desiatky miliárd viac
Boom globálneho zdravia mal mnoho príčin. Politickí lídri prijali humanitárne hodnoty a stovky tisíc zdravotníckych pracovníkov prinášali najnovšie lieky aj do najodľahlejších oblastí sveta. No jedným často prehliadaným faktorom bolo aj malé, ale významné zvýšenie finančnej podpory.
Od roku 2000 začali najbohatšie krajiny sveta postupne zvyšovať financovanie, aby doplnili investície nízkopríjmových krajín do zdravotníctva. Počas prvých 20 rokov tohto storočia zvýšili krajiny OECD zahraničnú pomoc z priemeru 0,22 percenta HDP na 0,33 percenta, pričom najštedrejšie krajiny poskytovali okolo jedného percenta.
V roku 2020 dostávali nízkopríjmové krajiny priemerne 10,47 dolárov na osobu. Nevyzerá to veľa, ale tých 10,47 dolárov je významný rozdiel, zdôraznil B. Gates. Tieto financie podporovali organizácie ako Gavi, Aliancia pre vakcíny a Globálny fond na boj proti AIDS, tuberkulóze a malárii, ktoré umožnili chudobnejším krajinám prístup k vakcínam, liekom a ďalším medicínskym inováciám.