Rozsiahle protesty proti spornému zákonu trvajú v Hongkongu, ktorý je jednou z dvoch oblastí Číny s osobitným štatútom, už tri mesiace.

Prodemokratickí protestujúci žiadajú tiež nezávislé vyšetrenie protestov v súvislosti s násilnými zásahmi polície, ako i to, aby sa protesty prestali nazývať „výtržnosťami“, aby boli zadržaní ľudia zbavení obvinení a aby sa začalo s reformou politiky.

Podľa agentúry Reuters nie je jasné, či oznámenie o stiahnutí zákona pomôže ukončiť nepokoje v krajine. C. Lamová v utorok vyhlásila, že čínskej vláde nikdy neponúkala svoju rezignáciu s cieľom ukončiť súčasnú politickú krízu v Hongkongu. Reagovala tak na uniknutú nahrávku, na ktorej hovorí o tom, že by odstúpila z funkcie, keby mohla.

C. Lamová počas utorkovej tlačovej konferencie povedala, že nikdy ani neuvažovala o možnosti diskutovať s čínskou vládou o svojej rezignácii. Peking podľa C. Lamovej verí, že jej vláda dokáže vyriešiť dlhodobú krízu bez intervencie Číny.

Šéfka hongkonskej administratívy na nahrávke hovorí okrem iného o tom, že by odstúpila, keby mohla, a že by sa zároveň ospravedlnila za predloženie sporného návrhu zákona. Priznala tiež, že jej možnosti vyriešiť súčasnú krízu v Hongkongu sú veľmi obmedzené, pretože musí slúžiť „dvom pánom“ a celá záležitosť dostala celoštátny rozmer.