Výhražný email, ktorý obsahoval varovanie pred bombou na palube lietadla spoločnosti Ryanair z Atén do Vilniusu, prišiel až po tom, čo let odklonili na letisko v Minsku. Vo štvrtok o tom informovali agentúry Reuters a TASS s dovolaním sa na švajčiarskeho poskytovateľa emailových služieb Proton Technologies AG.
Spoločnosť Proton Technologies odmietla komentovať detailný obsah správy, ale potvrdila, že email bol poslaný až po tom, ako bolo lietadlo odklonené. ,,Nevideli sme žiadne dôveryhodné dôkazy o tom, že tvrdenie Bieloruska sú pravdivé. Podporíme európske úrady pri vyšetrovaní, keď nám pošlú právnu žiadosť," píše sa vo vyhlásení spoločnosti Proton Technologies AG.
Výskumná skupina s názvom The Dossier Center v stredu publikovala výhražný email, na ktorý sa odvoláva bieloruská vláda, a uviedla, že bol odoslaný 24 minút po tom, čo bieloruské úrady informovali posádku lietadla o hrozbe bombového útoku.
Kremeľ uviedol, že dôveruje Lukašenkovej verzii o odklone lietadla do Minsku
Grécky úradujúci premiér Kyriakos Mitsotakis vo štvrtok uviedol, že neexistujú žiadne dôkazy o tom, že by sa na palube lietadla nachádzali agenti bieloruskej KGB alebo inej tajnej služby, ktorí by mali zatknúť Prataseviča, informovala agentúra AFP.
Bieloruské úrady 23. mája donútili lietadlo spoločnosti Ryanair počas letu z Atén do Vilniusu pristáť v Bielorusku – údajne z dôvodu vyhrážok o bombe na palube, ktoré sa ukázali ako nepravdivé. Bieloruské úrady z tohto činu pôvodne obvinili palestínske militantné hnutie Hamas, ktoré však zodpovednosť dôrazne odmietlo. Podľa Lukašenka mala správa o bombe prísť zo Švajčiarska.
Na palube lietadla sa nachádzal bieloruský opozičný novinár a aktivista Raman Pratasevič a jeho priateľka Sofia Sapegová, oboch následne na letisku zatkli.