„Starý zákon a ani jeho platná novela neumožňovali a neumožňujú stanoviť akési sociálne tarify pre vybrané skupiny obyvateľstva,“ napísal minulý týždeň do denníka Sme hovorca Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Miroslav Lupták.
Deň na to prezentoval novú plynovú tarifu pre seniorov nad 65 rokov premiér Robert Fico. Platí zhruba pre dvestotisíc seniorov, ktorý odoberajú plyn v tarifách D2 a D3 – teda plynom hlavne varia a ohrievajú teplú vodu.
Ak regulátor novú tarifu predsa len schváli, dostanú seniori paušálnu zľavu 50 korún mesačne z fixnej časti faktúry. Títo seniori budú mať na zľavu nárok bez ohľadu na výšku svojich dôchodkov či iných príjmov.
Je to práve táto skupina ľudí, ktorá je mimoriadne sociálne citlivá a každá úspora, každých desať dvadsať korún je pre týchto ľudí dôležitých,“ vyhlásil premiér R. Fico.
Dokopy to môže byť až 120 miliónov korún ročne, do tejto sumy však nie sú započítané administratívne náklady. Celú byrokraciu okolo zľavneného plynu bude mať na starosti Slovenský plynárenský priemysel, ktorý bol podľa hovorcu ministra hospodárstva Branislava Zvaru aj iniciátorom novej tarify.
Podľa hovorkyne SPP Dany Kršákovej je prezentovaná tarifa výsledkom dohody medzi SPP a vládou. „Model sa ešte dopracováva, s európskou legislatívou by nemal byť problém,“ tvrdí D. Kršáková. Sociálne tarify podľa nej existujú aj vo Veľkej Británii, ČR či Maďarsku.
Zľavy v tarifách D2 a D3 zdôvodňuje hovorkyňa plynárov tým, že pri najnižšej tarife D1 by pokrývala zľava väčšinu nákladov. V najvyššej tarife je zase podľa nej nepravdepodobné, že by ju využívali sociálne slabšie skupiny.
Dohoda vlády a plynárenského monopolu nepredpokladá podobné zľavy aj pre iné skupiny obyvateľov ako napríklad mladé rodiny, či hendikepovaných ľudí. „Dosiahnuť stopercentnú spravodlivosť je niekedy naozaj veľmi ťažké,“ konštatoval premiér.
Bližšie detaily ohľadom fungovania systému zliav pre seniorov neuviedol ani premiér, ani hovorkyňa SPP, ani minister hospodárstva. „Systém sa dopracováva, aj s prihliadnutím na elimináciu možností zneužívania tohto systému,“ dodala D. Kršáková.
Podľa M. Luptáka sú sociálne tarify vždy krížovými dotáciami a tie európska a ani slovenská energetická legislatíva neumožňuje. „Preto musíme počkať na návrh. Keď budeme vidieť, odkiaľ chce SPP vziať peniaze, potom budeme múdrejší,“ povedal TRENDU M. Lupták. Ak bude SPP vykrývať zľavy zo zisku a vláda ako akcionár s tým bude súhlasiť, môže takúto seniorskú tarifu uplatniť.