„SPP považuje rozhodnutie NS SR za nezákonné a nespravodlivé. Spoločnosť zároveň podnikne všetky kroky na zvrátenie nepriaznivého rozhodnutia a na ochranu svojich záujmov. NS SR svojím rozhodnutím priznal pochybný nárok schránkovej spoločnosti so sídlom na Cypre, a navyše rozhodol v rozpore so svojimi predchádzajúcimi rozhodnutiami,“uvádza sa v stanovisku spoločnosti.

Súd podľa neho nerešpektoval ani výsledky trestného konania, ktoré sa viedlo v súvislosti s týmito zmenkami a ktoré konštatovalo ich nezákonné vystavenie.

„Rozhodnutie NS SR vo veci prišlo v čase, keď právny zástupca spoločnosti SPP krátko pred verejným vyhlásením rozsudku zistil podozrenie z nezákonnej manipulácie so súdnym spisom a z tohto dôvodu aj vykonal príslušné právne kroky vrátane podania trestného oznámenia na Generálnu prokuratúru SR,“ konštatuje spoločnosť.

SPP považuje tzv. Duckého zmenky za podvodne vydané a ako také za neplatné. Súdy podľa neho vo všetkých doteraz ukončených sporoch týkajúcich sa tzv. Duckého zmeniek právoplatne rozhodli v prospech spoločnosti.

„SPP tak doteraz nebol zaviazaný preplatiť hodnotu ani jednej zo zmeniek,“uzavrela spoločnosť. V 90. rokoch riaditeľ spoločnosti Ján Ducký podpísal množstvo zmeniek, ktoré boli pôvodne vystavené v prospech českej firmy Sezooz Group.

J. Ducký nimi údajne chcel zaplatiť za dodávky technológií pre plynárne. Nie je známe, koľko zmeniek Ducký podpísal, na akú sumu celkovo a kde sa nachádzajú, pretože v účtovníctve vtedajšieho štátneho podniku SPP zaevidované neboli.

V roku 1999 Duckého zavraždil neznámy páchateľ, prípad sa dodnes nepodarilo objasniť. SPP a všetky neskoršie vlády považovali zmenky za neplatné alebo premlčané a odmietali ich vyplatiť.