Spotrebiteľské ceny v Číne vo februári po prvý raz za šesť mesiacov stúpli, medziročne o 0,7 percenta. Vyplýva to zo v sobotu zverejnených údajov čínskeho štatistického úradu. Obrat je pozitívnym signálom pre druhú najväčšiu ekonomiku sveta. Nárast je spojený s februárovým začiatkom nového lunárneho roka.

V januári klesli spotrebiteľské ceny medziročne o 0,8 percenta, čo bolo najviac za viac ako 14 rokov. Ich terajší medziročný nárast je s 0,7 percenta výraznejší, ako očakávali analytici.

„Je príliš skoro na to, aby sme mohli povedať, že má Čína defláciu za sebou,“ uviedol ekonóm Č'-wej Čang zo spoločnosti Pinpoint Asset Management. „Domáci dopyt je stále celkom slabý,“ dodal.

Čínska ekonomika ešte v januári bojovala so spomaľovaním rastu cien. Krajinu to tak v čase, keď sa mnoho vyspelých ekonomík sústredilo na skrátenie neustupujúcej vysokej inflácie, prinútilo znížiť úrokové sadzby, aby podporila hospodársky rast.

V roku 2023 čínska ekonomika vzrástla o 5,2 percenta, čím splnila oficiálny cieľ rastu okolo piatich percent. Cieľ na tohtoročný rast hrubého domáceho produktu si Peking stanovil na päť percent, čo je rovnaký cieľ ako vlani a nižší v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi. Tento cieľ, ktorý oznámil v utorok premiér Li Čchiang pri príležitosti začatia týždenného plenárneho zasadnutia čínskeho parlamentu, považujú analytici za ambiciózny. Li tiež stanovil cieľ pre infláciu na tri percentá.

Ďalšie dôležité správy

Country Garden.
Neprehliadnite

Čína pumpuje peniaze do výroby. Problematický trh nehnuteľností necháva napospas osudu