Spotreba alkoholických nápojov na Slovensku vlani v prepočte na obyvateľa po predchádzajúcom trojročnom poklese po prvý raz stúpla. Prispela k tomu vyššia konzumácia piva, záujem o ostatné druhy alkoholu klesol. Vyplýva to z údajov Štatistického úradu, ktorý predtým vykazoval rast spotreby alkoholu už v roku 2022.

Čísla spotreby alkoholu

Každý obyvateľ Slovenska vlani skonzumoval v priemere 86,8 litra rôznych alkoholických nápojov. O rok skôr to podľa spresnených údajov bolo 83 litrov, najmenej v novodobej histórii.

Vlani Slováci v medziročnom porovnaní vypili menej liehovín aj vín. Naopak, konzumácia piva na obyvateľa stúpla o 8,8 percenta na 63,9 litra.

Vlaňajšia spotreba alkoholu na Slovensku bola v prepočte na osobu najvyššia od roku 2020, keď naopak začala klesať. V rokoch 2020 a 2021 platili v krajine pandemické opatrenia, ktoré obmedzili tiež prevádzku gastronomických podnikov.

Konzumácia sladených nápojov

Vlani na Slovensku rástla aj konzumácia nealkoholických nápojov, výraznejšie stúpla najmä spotreba sirupových nápojov. Vláda na jar tohto roka v rámci opatrení na zlepšenie kondície štátnych financií navrhla tiež zavedenie dane na vybrané sladené nápoje. Vzťahovať by sa od budúceho roka mala hlavne na sladené balené vody, ochutené sýtené nápoje, ľadové čaje, džúsy, nealkoholické pivo a víno, ako aj na hotové nápoje, do ktorých bol pridaný cukor alebo iné sladidlo. Predloha počíta tiež so zdaňovaním sirupov a práškových nápojov. Sadzba dane by nemala byť jednotná, závisieť má od druhu sladeného nápoja.

Ďalšie dôležité správy

Alcoholism at work. Tired employee drinking alcohol at workplace, can not handle stress
Neprehliadnite

Stále viac Slovákov siaha po poháriku. Za dekádu ich počet stúpol na alarmujúce číslo