Spory v koaličnej vláde nemeckého kancelára Olafa Scholza zatiaľ bránia rozhodnúť o predĺžení prevádzky nemeckých jadrových elektrární. Sociálny demokrat Scholz síce na tlačovej konferencii povedal, že rozhodnutie bude čoskoro, podľa ministra hospodárstva Roberta Habecka ale postup blokuje liberálny minister financií Christian Lindner. Habeck už začiatkom septembra povedal, že Nemecko v záujme energetickej bezpečnosti ponechá v prevádzke do jari 2023 dve z troch jadrových elektrární, ktoré pôvodne plánovalo trvalo odstaviť na konci tohto roka.

Dve alebo tri

Liberálni slobodní demokrati ministra Lindnera by chceli, aby v prevádzke zostali všetky tri jadrové zariadenia, a to až do roku 2024. Habeck trvá na predĺžení chodu len dvoch elektrární, ktoré chce trvalo odstaviť na jar budúceho roka.

Habeck na začiatku septembra povedal, že energetická situácia vyžaduje prevedenie atómových elektrární Neckarwestheim 2 v Bádensku-Württembersku a Isar 2 v Bavorsku do rezervy, aby mohli byť v prípade potreby počas zimy využité. Na konci septembra potom uviedol, že situácia je vážnejšia, a že obe elektrárne zostanú pravdepodobne cez zimu pripojené k sieti.

Nemecku sa kráti čas na rozhodnutie

Tretia zostávajúca jadrová elektráreň, ktorou je Emsland v Dolnom Sasku, prevádzku predĺžovať nebude a zariadenie nebude ani súčasťou rezervy. Naďalej sa tak počíta s trvalým odstavením elektrárne ku koncu tohto roka. To sa ale nepáči liberálom, ktorí podobne ako konzervatívna opozícia CDU/CSU navrhujú ponechať v prevádzke aj Emsland.

Nemecká vláda teraz musí oficiálne rozhodnúť o rámcových podmienkach, ktoré chod jadrových elektrární predĺžia. Odstavenie reaktorov je totiž v Nemecku určené zákonom. Podľa Habecka hrozí, že neskoré rozhodnutie by mohlo zachovanie prevádzky reaktorov znemožniť. Argumentuje okrem iného tým, že Isar 2 potrebuje opravu a údržbu, aby ho bolo možné po konci tohto roka ďalej prevádzkovať.

K otázke jadrovej energie v Nemecku sa medzitým vyjadrila aj švédska aktivistka za ochranu klímy Greta Thunbergová. „Keď už sú v prevádzke, tak by som považovala za chybu ich odstaviť a namiesto toho sa obrátiť k uhliu," povedala. Nemecko pre energetickú krízu a nedostatok zemného plynu spustilo uhoľné elektrárne, ktoré držalo v rezerve.

Ďalšie dôležité správy

Nemecký vicekancelár a spolkový minister hospodárstva a člen Strany zelených Robert Habeck.
Neprehliadnite

Habeck: Nemecko pravdepodobne predĺži výrobu elektriny z jadra