Európska komisia poslala Slovensku v máji takzvané odôvodnené stanovisko, čo je posledné varovanie pred podaním žaloby na súd Únie. Upozornila, že slovenské predpisy o nadobúdaní poľnohospodárskej pôdy porušujú pravidlá voľného pohybu kapitálu a slobody usadzovania.
Ministerstvo pôdohospodárstva navrhlo zo zákona vypustiť podmienku, že nadobúdateľ pôdy musí mať pobyt alebo sídlo na Slovensku aspoň desať rokov. Naďalej by ale prednosť pri prevodoch pôdy až na výnimky mali mať farmári s aspoň trojročnou praxou a aj poľnohospodári v obci, kde sa nachádza pôda, ktorú chce jej vlastník predať alebo darovať. Aj tieto pravidlá kritizovala Európska komisia.
Podmienky prevodu vlastníctva poľnohospodárskych parcel na Slovensku sprísnila ešte predchádzajúca jednofarebná vláda Roberta Fica. Urobila tak v súvislosti s ukončením moratória, ktoré cudzincom zakazovalo nákup pôdy na Slovensku.
Aj v čase spomínaného moratória sa cudzinci mohli dostať k pôde na Slovensku. Stačilo, keď si tu založili firmu, ktorá pozemky kúpila. Podľa niektorých skorších odhadov cudzinci skúpili na Slovensku asi 100-tisíc hektárov pozemkov. Celková výmera poľnohospodárskej pôdy na Slovensku predstavuje 1,9 milióna hektárov.