V malej dedine Gornje Nedeljice v Srbsku, kde Zoran Filipović s manželkou pestujú prvosienky a chryzantémy, vyvolal plán na výstavbu najväčšej lítiovej bane v Európe obavy. Z. Filipović sa bojí, že znečistenie ovzdušia a vody môže ohroziť jeho podnikanie. Odmieta preto predať pôdu, ktorú spoločnosť Rio Tinto potrebuje pre rozvoj projektu.

Projekt v hodnote 2,55 miliardy eur berie srbská vláda ako investíciu strategického významu a podporuje ho. Avšak pre dedinu Gornje Nedeljice sa stal symbolom odporu, ktorý prerástol z environmentálnych obáv do geopolitického konfliktu.

Pre srbského prezidenta Aleksandara Vučića je baňa kľúčová nielen z ekonomických dôvodov, ale aj ako spôsob upevnenia vzťahov so západnou Európou, uvádza Bloomberg. Záujem Srbska o členstvo v EÚ brzdí nepriateľský postoj krajiny ku Kosovu, no A. Vučić dúfa, že projekt prispeje k pozitívnemu vnímaniu Srbska v Bruseli. Zároveň si od toho sľubuje ekonomický rozmach z lítiovej ťažby a vytvorenie silného reťazca pre výrobu batérií a elektromobilov.

WA 31 archív Mníchov - Na archívnej snímke z 5. decembra 2023 pracovníci stoja pri výrobnej linke v závode nemeckej automobilky BMW v Mníchove.  Nemecký výrobca luxusných automobilov BMW zrušil objednávku na batérie pre elektromobily v hodnote dvoch miliárd eur od švédskej spoločnosti Northvolt. FOTO TASR/DPA 

ARCHIV - 05.12.2023, Bayern, München: Mitarbeiter von BMW arbeiten im Stammwerk in der Produktion an der Karosserie von Autos. (zu dpa: «BMW storniert Milliardenauftrag bei Northvolt») Fo
Neprehliadnite

Výroba batérií do elektromobilov je pre „masochistov“. Northvolt a ďalší bojujú o prežitie

Protesty proti bani zjednotili široké spektrum srbských opozičných strán a ekologických skupín, ktoré varujú, že ťažba môže zničiť okolitý ekosystém. Aktivisti upozorňujú na riziká súvisiace so spracovaním rudy, ktoré zahŕňa použitie kyseliny sírovej, a hrozbu kontaminácie vody, pôdy a ovzdušia.

Napriek prísľubom ekonomického rastu a vytvoreniu tisícov pracovných miest sa odpor voči projektu nezmierňuje. Protesty sa stali najväčšími v Vučićovej politickej kariére, s demonštrantmi blokujúcimi cesty a mosty. Kritici obviňujú vládu, že obetuje životné prostredie na úkor zisku a že EÚ vníma Srbsko iba ako zdroj surovín.

Srbské ložiská lítiovej rudy predstavujú podľa údajov Geologického prieskumu USA až 1,2 milióna ton, čo je po Nemecku a Česku najväčšie ložisko v Európe. Rio Tinto tvrdí, že projekt spĺňa najvyššie environmentálne štandardy a že len v prvej fáze výstavby vznikne 3 500 pracovných miest. Po dokončení by baňa mohla generovať ročné príjmy vo výške viac než jednu miliardu eur.

Ďalšie dôležité správy

Telefón či notebook do batérie potrebuje iba niekoľko gramov kobaltu, zatiaľ čo jeden elektromobil ho potrebuje 10 kg.
Neprehliadnite

Význam kobaltu pre batérie do elektromobilov opadá. Na trhu je ho prebytok