Rusko-ukrajinský plynový spor naberá na obrátkach. Čoraz viac európskych krajín zaznamenáva zníženie tlaku v plynovodoch. Znamená to pokles dodávok zemného plynu do jednotlivých krajín. Podľa informácií ruského Gazpromu pokles dodávok plynu do Európy spôsobila Ukrajina tým, že uzavrela tri zo svojich tranzitných plynovodov. Tranzit cez Ukrajinu smerom do Európy tak dosahuje podľa Gazpromu len sedminu svojho normálneho objemu. Odberatelia Gazpromu dostávajú v týchto dňoch cez Ukrajinu približne štyridsať miliónov metrov kubických plynu.

„Európa je rukojemníkom nezodpovedného správania sa tranzitnej spoločnosti. Ukrajina jednoznačne porušuje svoje záväzky ako tranzitná krajina a porušuje predchádzajúce dohody s Gazpromom,“ vyhlásil zástupca šéfa Gazpromu Alexander Medvedev. Tiež tvrdí, že spoločnosť RosUkrEnergo – ktorá realizuje časť obchodu s plynom medzi Ruskom a Ukrajinou – má v podzemných zásobníkoch na Ukrajine desať miliárd kubických metrov plynu. Tento plyn však ukrajinská štátna firma Naftogaz údajne nechce uvoľniť. S odvolaním sa na rozhovor s európskym komisárom pre energetiku Andrisom Piebalgsom A. Medvedev povedal, že komisár sa rozprával s Ukrajinskou delegáciou a tá o realizovanom odstavení tranzitných plynovodov dopredu neinformovala.

Gazprom tvrdí, že Ukrajina mu len za decembrové dodávky dlží 614 miliónov dolárov. Od začiatku tohto roka naskakujú aj úroky z omeškania. „Sme ochotní ďalej rokovať, no stále nevidíme Ukrajincov za rokovacím stolom. Vyzerá to tak, že nemajú mandát na uzatvorenie dohody,“ dodal A. Medvedev. Zdôraznil, že Gazprom chce plniť svoje dohody s Ukrajinou tak, ako sa na nich dohodli počas vzájomných rokovaní Júlia Tymošenková a Vladimir Putin. Podľa dohody by sa ceny plynu dodávaného na Ukrajinu mali postupne približovať trhovým cenám.

Plynový spor Ukrajiny a Ruska mal dnes (6. januára) prvý vážny dopad aj na Slovensko. Ráno zaznamenal Slovenský plynárenský priemysel pokles v dodávkach zemného plynu o viac ako sedemdesiat percent oproti zmluvného denného objemu. V reakcii na to ministerstvo hospodárstva vyhlásilo stav núdze bez regulácie. Aj keď slovenskí plynári dodávajú všetkým svojim zákazníkom – domácnostiam aj firmám – plyn bez obmedzení, niektorí veľkoodberatelia sa musia pripraviť na to, že ak bude táto situácia pretrvávať, dôjde ku kráteniu dodávok.

Výraznejšie zníženie dodávok plynu z Ruska zaznamenali aj Česko, Rakúsko, Taliansko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Macedónsko, Turecko a Grécko.