Aktualizované 10.10.2011 o 23:25 o ratifikáciu na Malte

Lídrom vládnych strán sa ani na pondelkovom zasadnutí Koaličnej rady nepodarilo dohodnúť na spoločnom postupe pri hlasovaní o záchrannom fonde eurozóny. Rokovania tak budú pokračovať v utorok o deviatej hodine na Úrade vlády. V hre je aj pád kabinetu Ivety Radičovej (SDKÚ-DS). Premiérka podľa niektorých médií prišla s tromi možnosťami  - spojenie parlamentného hlasovania o záchrannom fonde EFSF s dôverou vláde, demisiu po prípadnom zamietnutí eurovalu medzi poslancami a dokonca aj rezignáciu ešte pred hlasovaním.

"Je to na mojom osobnom rozhodnutí," povedala premiérka podľa TASR pred rokovaním prezídia svojej strany. Koaličné strany rokovali večer separátne ešte pred spoločnou schôdzkou na Úrade vlády. Šéfovia KDH a Mosta-Híd Ján Figeľ a Béla Bugár dúfali, že nakoniec dospejú k dohode. "Verím, že konštruktívne hlasy zavážia," povedal J. Figeľ.

Ak by I. Radičová naozaj odstúpila z funkcie, znamenalo by to podľa ústavy automaticky aj koniec celého kabinetu. Nemuseli by sa ale konať predčasné voľby, na skrátenie volebného obdobia je totiž v parlamente potrebná ústavná väčšina 90 zo 150 poslancov.

SaS odmieta takzvaný euroval v súčasnej podobe podporiť. Strana pred koaličnou schôdzkou trvala na svojich podmienkach - komisii parlamentných strán s právom veta na jednotlivé pôžičky a záväzku, že Slovensko nepodporí vznik trvalého záchranného fondu eurozóny – Európsky stabilizačný mechanizmus (ESM). Najmä s odmietnutím ESM má však zvyšok koalície veľký problém. Práve ESM by mal od roku 2013 nahradiť súčasný záchranný dáždnik Európsky fond finančnej stability (EFSF), takzvaný dočasný euroval.

Po skončení Koaličnej rady sa predseda SaS Richard Sulík nevyjadril. Podľa denníka Sme liberáli odmietli návrh SDKÚ-DS, aby o krokoch Slovenska v EFSF rozhodovala vláda a finančný výbor parlamentu. Komisia preferovaná SaS by mala len poradný hlas, takže by liberálov bolo možné ľahko prehlasovať.

Sulík tvrdil, že premiérku chcú k demisii dohnať

Premiérka ponúkala svoju demisiu straníckym kolegom dnes ešte aj pred Koaličnou radou. Napísal to dnes internetový portál denníka Sme s odvolaním na informácie z prostredia strany. Rovnakú informáciu priniesla aj agentúra TASR. Niektorí členovia vedenia SDKÚ-DS však údajne premiérke odporúčali, aby radšej spojila hlasovanie v parlamente s dôverou vláde. Podľa portálu HNonline.sk nikto z prezídia SDKÚ-DS návrh premiérky nepodporil.

O možnej demisii premiérky popoludní hovoril aj šéf SaS Richard Sulík. Diskusia o eurovale je len zástupnou témou a primárne ide o to, donútiť premiérku rezignovať, tvrdil. Dodal, že jeho strana za to odmieta prevziať zodpovednosť. Kto stojí za takýmito snahami, nepovedal. "Pre nás je podstatné, že celé to k tomuto smeruje," uviedol.

Spor o euroval hrozí pádom vlády

Premiérka I. Radičová a predseda SaS Richard Sulík po skončení Koaličnej rady, Foto - SITA / Jozef Jakubčo

Predstavitelia SDKÚ-DS na slová šéfa parlamentu reagovali ostro. „Richard Sulík musí byť neuveriteľne nervózny. Presnú príčinu tej nervozity nepoznám, ale domnievam sa, že je nervózny z poznania, ako ľudia chápu, že dnes nejde o nijaké Grécko, ale o nás samotných,“ vyhlásil šéf SDKÚ Mikuláš Dzurinda. „Musím priznať, že žasnem nad tým, aké konštrukcie vie Richard Sulík navymýšľať, keď mu tečie do topánok," dodal minister financií Ivan Mikloš.

Predseda Mosta-Híd Béla Bugár tvrdil, že na spájanie hlasovaní jeho strana nebude predsedníčku vlády tlačiť ani ak sa koalícia nedohodne. „Ona sa musí rozhodnúť slobodne a sama.“ Líder Obyčajných ľudí Igor Matovič sa obával, že dnešná koaličná rada by mohla byť poslednou. „Nádej mám, že nebude posledná, ale idem s tým pocitom, že bude," tvrdil novinárom.

Bruselské rokovanie sa posúva

Slovenský parlament by mal o posilnení dočasného záchranného fondu EFSF rozhodovať už tento utorok. Jedným z dôvodov pôvodne bolo, aby bolo rozhodnutie na stole do bruselského summitu lídrov Európskej únie a eurozóny naplánovaného na 17. a 18. októbra. Tie sa však podľa najnovších informácií odkladajú. Vrcholné schôdzky sa podľa twitterovej správy prezidenta EÚ Hermana van Rompuya uskutočnia až v nedeľu 23. októbra. Dôvodom je snaha dokončiť plány riešenia dlhovej krízy.

Pôvodne sa počítalo s tým, že sa uskutoční v dňoch 17. a 18. októbra „len“ schôdzka premiérov či prezidentov štátov celej únie. Pre dlhovú krízu, ktorá zmieta hlavne štáty 17-člennej eurozóny, sa rozhodlo, že prvý deň bude určený celej dvadsaťsedmičke a druhý rokovaniam štátov únie platiacich eurom.

H. van Rompuy ďalšiu zmenu vysvetlil posledným vývojom v eurozóne a snahou dokončiť komplexnú stratégiu pre riešenie dlhovej krízy a s tým spätý rad problémov. Doladiť sa zrejme bude musieť najmä rekapitalizácie európskych bánk a tiež to, čo ďalej robiť s Gréckom, ktoré kríza postihuje zďaleka najviac.

Kvôli situácii sa tiež ešte pred summitom uskutočnia mimoriadne schôdzky ministrov financií členských krajín EÚ a eurozóny.

Na Malte sa naťahoval čas, parlament nakoniec euroval odobril

Ako predposledná dnes večer euroval v parlamente odobrila Malta. Súhlas s eurovalom v najmenšom štáte eurozóny sa očakával. Samotné hlasovanie sa ale zdržiavalo pre námietky bývalého premiéra Alfreda Santa, ktorý mal pochybnosti o tom, či parlament postupuje podľa správnych procedúr. Maltskí poslanci nakoniec rozhodli až hodinu pred polnocou.

Ilustračné foto na titulke - SITA / Ľudovít Vaniher